piątek, 22 kwietnia 2022

Pudełko żyletek

Ja: Dzień dobry, czy dodzwoniłem się do Administracji Collegium Medicum?
Administracja: Dzień dobry, w czym mogę pomóc?
Ja: Interesuje mnie ten budynek od strony 3 Maja.
Administracja: Aaaa, chodzi Panu o „żyletki
..

 Fot. 1. Budynek w 1977 roku. 
Źródło: Archiwum rodzinne

Kto tam pracuje lub się uczy ten na pewno wie, że budynek Collegium Medicum przy ul. 3 Maja nazywany jest żyletki lub harmonijka. Wszystko przez żelbetonowe wypustki - owe „żyletki” albo „harmonijki” - jak kto woli, które projektant kazał umieścić na elewacji co 90 centymetrów. Na krótszych bokach są 62 wypustki, na dłuższych 74. Autorem projektu był inż. arch. H. Kołodziejczyk. Budowę ukończono w 1973 roku, a obiekt przeznaczono na siedzibę Ośrodka Kształcenia Ideologicznego PZPR w Bydgoszczy. Partii służył także dzisiejszy budynek główny CM UMK z wejściem od ronda Jagiellonów, w którym niegdyś mieścił się Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Wróćmy jednak do słynnych żyletek. W 1976 roku została przeprowadzona inwentaryzacja budowlana, którą dzięki uprzejmości administracji Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, publikujemy. 

  ***

Fot. 2

W skład dokumentacji wchodzą: opis techniczny, dane ogólne, przeznaczenie budynku, dane techniczne, wykończenie, instalacje, rzuty kondygnacji i przekrój budynku. Według Miejskiego Konserwatora Zabytków obiekt przedstawia wysoką wartość historyczną. Od 2004 roku należy do uczelni. Obecnie wewnątrz trwa remont i nie było okazji wykonać zdjęć. Może po remoncie wrzucę tu kilka fotek. 

Opis techniczny:

Temat: inwentaryzacja budowlana
Obiekt: Budynek Ośrodka kształcenia Ideologicznego w Bydgoszczy, ul. 3 Maja

 
Fot. 3

Dane ogólne:
Budynek o złożonym układzie funkcjonalnym i konstrukcyjnym. Front i tył - 3 kondygnacje.
Środek budynku - 2 kondygnacyjny z wysoką salą odpraw. Całość podpiwniczona.  Powierzchnia zabudowy - 943 m²
Kubatura budynku - 17635 m³ 

Przeznaczenie: 

Piwnice przeznaczone na kuchnię i stołówkę. Parter - sale seminaryjne, szkoleniowe, biblioteka i inne pomieszczenia. I i II piętro - sala odpraw w wysokości 7,35 m po 2 stronach podzielona stropem na pomieszczenia pomocnicze i administracyjne.
 
Fot. 4
 
Dane techniczne:  

Konstrukcja ścian nośnych, piwnic - beton wylewany do wysokości posadzki, powyżej cegła. Konstrukcja ścian nadziemnych nośnych - słupy żelbetonowe, ściany osłonowe z gazobetonu. Stropy Ackermana. Klatki schodowe - żelbetonowe, wylewane. Konstrukcja dachu - kratownica stalowa, płytki korytkowe, pokrycie papą smołowcową.


Fot. 5
 
Wykończenie budynku:
 
Odcinki murów zewnętrznych między słupkami żelbetonowymi - otynkowane. Posadzki w pomieszczeniach kuchni i pomocniczych - płytki z terakoty, w magazynach gładź cementowa w sali konsum - PCW. W pokojach na piętrach i w sali odpraw - klepka dębowa, na klatkach schodowych i w węzłach sanitarnych - lastrico. Wykładzina z płytek glazurowych - w kuchni i pomieszczeniach sanitarnych. malowanie stolarki okiennej i drzwiowej - farbą olejną.

Instalacja:

Budynek wyposażony w instalacje: wod.-kan., c.o., elektryczną, telefoniczną, radiofoniczną, wentylację mechaniczną oraz urządzenia kinowe.

Opis wykonał: inż. arch. H. Kołodziejczyk

*** 

Rzuty piwnic, parteru, I piętra, II piętra i przekrój budynku:

 
Fot. 6

Fot. 7
 

Fot. 8
 
 
Fot. 9
 
Fot. 10
 
Fot. 11
 
Fot.12
 
Fot. 13
 
Fot. 14

Fot. 15

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz