PiK

Uwaga:
Jeżeli chcesz słuchać audycji należy aktywować wtyczkę 
klikając prawym przyciskiem 
myszki na pole odsłuchowe nagrania

Tradycje teatralne w Bydgoszczy
fragment felietonu Reginy Adamczak z 1965 roku.
Źródło: Polskie Radio Pomorza i Kujaw      


***
"Bydgoszcz stroi się jak dziewczyna w odświętną szatę na przyjazd zagranicznych gości.."
Do 1989 roku rozgłośnia bydgoska nadawała ogólnopolskie audycje nocne w programie I Polskiego Radia. Audycje te cieszyły się dużą popularnością, a udział w nich brali znani dziennikarze, literaci, aktorzy. Radio PiK przypomina fragmenty jednej z nich, z udziałem Wiesława Drzewicza i Leonarda Milczyńskiego. 
Audycja z 12 stycznia 1965 r.


***
O bydgoskim epizodzie w karierze Ludwika Solskiego opowiada Aleksander Gąssowski - dyrektor Teatru Miejskiego w Bydgoszczy w sezonie 1948/49 i Teatru w Grudziądzu w latach 1959 - 1966. Audycja pochodzi z 1964 roku i brak w niej dwóch pierwszych słów, jednak nagrania archiwalne są częścią dziedzictwa narodowego i nawet te niekompletne czy zniekształcone posiadają niekwestionowaną wartość historyczną.


***
Jest rok 1962. Główna ulica Bydgoszczy, zwana wtedy Alejami 1 Maja, w ciągu dnia lśniła blaskiem robotniczej chwały, ale nocą... Fragment reportażu Ryszarda Jankowskiego z 1962 roku


***
Wyzwolenie Bydgoszczy 24 stycznia 1945. Relacja naocznego świadka wydarzeń w okolicy Mostu Królowej Jadwigi w Bydgoszczy.  Fragment reportażu Ryszarda Jankowskiego z 1973 roku.


***
Wydarzenia 1956 roku w Polsce, zwane często "pierwszym wyłomem w systemie", miały swoje epizody w wielu miejscowościach naszego regionu. O tym co działo się w Bydgoszczy i Toruniu w październiku 1956 roku opowiadają Marek Rzepa i Paweł Turski, prezentując fragmenty felietonu Stanisława Mędelskiego, dziennikarza rozgłośni bydgoskiej Polskiego Radia.

Posłuchaj audycji

***
Zasobne archiwum Polskiego Radia Pomorza i Kujaw

Posłuchaj

1 komentarz: