Jerzy Riegel (1931-2019)

Dzięki uprzejmości znanego bydgoskiego fotografa Jerzego Riegla, co jakiś czas będziemy udostępniać serię zdjęć z jego albumu "Bydgoszcz minionego wieku" - Galeria Autorska 2006. Autorowi serdecznie dziękujemy. Zainteresowanych wykorzystaniem tych prac prosimy o kontakt z rodziną autora.

  Jerzy Riegel urodził się 10 stycznia 1931 roku w Bydgoszczy. Lata dzieciństwa i młodość spędził na bydgoskim osiedlu Jachcice, tam uczęszczał do Szkoły Powszechnej, która podczas okupacji była niemiecką placówką oświatową. Po wojnie, z braku miejsc w innych szkołach, rozpoczął naukę w Technikum Mierniczym w Bydgoszczy. Po roku, z powodu braku zainteresowania profilem szkoły, porzucił naukę. W tym samym roku kupił swój pierwszy aparat fotograficzny typu „Boks" firmy Agfa i zaczął robić zdjęcia. W 1948 roku podjął naukę w Publicznej Średniej Szkole Zawodowej nr 1 w Bydgoszczy równolegle rozpoczynając pracę w Zakładach Graficznych Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych przy ul. Jagiellońskiej 1. Po trzech latach nauki na Wydziale Poligraficznym zdobył kwalifikacje zawodowe fotochemigrafa. Na tym stanowisku pracował w Zakładach Graficznych do 1962 roku.

  W 1958 roku poślubił Mariannę Bartynę. Z tego związku urodziły się dwie córki: w 1959 roku Małgorzata i w 1964 roku Anna. W latach 1962-1972 był zatrudniony w Drukarni Map Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy. W 1965 roku uzyskał dyplom mistrz fotografa reprodukcyjnego. W 1967 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Fotografików. Od tego czasu bierze czynny udział w działalności wystawienniczej. W 1972 powrócił do pracy w Zakładach Graficznych WSiP, gdzie pozostał zatrudniony do 1988 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę. W 1980 roku otrzymał złotą odznakę Zawodowego Pracownika Poligrafii, a w 1985 roku został uhonorowanym medalem W służbie oświaty. W 1987 roku uzyskał uprawnienia MKiS rzeczoznawcy dzieł sztuki współczesnej w zakresie fotografii. Zajmuje się fotografią czarno-białą, a najbardziej zafascynowany jest techniką fotograficzną - izohelią. Najczęściej podejmowanym tematem jego prac jest architektura miejska, zwłaszcza Bydgoszczy. Jego działania obejmują również fotografię portretową i pejzażową. Swoje dokonania prezentował w wielu publikacjach i albumach. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu, w wielu instytucjach publicznych oraz w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą: w Anglii, Austrii, Bułgarii, Francji, Kanadzie, Niemczech, Nowej Zelandii, Szwecji i we Włoszech.

Fotograf zmarł 25 października 2019 roku.

„Bydgoszcz minionego wieku

 Rok 1960. Aleje 1 maja. Dzisiaj ulica Gdańska

Podwórko, ulica Warszawska 3. Rok 1964

Ulica Rycerska. Rok 1965

Ulica Rycerska. Rok 1965

Ulica Sowińskiego w 1979 roku

 Ulica Pomorska w 1990 roku

 ul. Jana Kazimierza od Starego Rynku
brom, 1984

 Barka na Brdzie
brom sepiowany, 1965

Róg ulic Dworcowej i Marcinkowskiego
brom 1964
 
***
 

Serdecznie zapraszam do obejrzenia relacji z wykładu Stanisława Jasińskiego pt. „Jerzy Riegel arcymistrz izohelii”. Wykład zrealizował Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu. Na kanale można dużo się dowiedzieć o technice, historii i ludziach fotografii. Jest tam również wykład na temat innego bydgoskiego artysty fotografa Andrzeja Maźca
 
Więcej informacji w opisie filmu pod linkiem:
[dostęp: 28.06.2022]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz