niedziela, 24 marca 2013

Jan Teska

24 marca 1945 roku w Trojanowie zmarł Jan Teska. Dziennikarz, wydawca „Dziennika Bydgoskiego”, polski działacz polityczny.

Urodził się 16 lipca 1876 roku w Chojnicy pod Poznaniem. Syn bezrolnego chłopa Antoniego i Antoniny z Gołaskich. Uczęszczał do Gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu. Od 1897 został redaktorem i pracował w wielu dziennikach, także w gnieźnieńskim "Lechu". W roku 1907 Teska przeniósł się do Bydgoszczy i założył polski dziennik. Numer okazowy "Dziennika Bydgoskiego" ukazał się 2 grudnia 1907 roku, a od stycznia 1908 gazeta ukazywała się regularnie i przetrwała do 1939 roku. W czasie I wojny światowej służył w armii niemieckiej, a redakcję "Dziennika Bydgoskiego" prowadziła jego żona Wincentyna. Jan Teska był zasłużonym redaktorem, działaczem społecznym i narodowym, członkiem Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", wiceprezesem i prezesem Okręgu V, sekretarzem Rady Ludowej na miasto Bydgoszcz w roku 1918, radnym miejskim, członkiem wielu towarzystw społecznych i kulturalnych. W czasie okupacji niemieckiej Teska nazywał się Józef Topoliński i uczestniczył w konspiracji. W roku 1942 założył w Warszawie organizację "Zryw". Po ekshumacji zwłok z cmentarza w Sochaczewie manifestacyjny pogrzeb Jana Teski odbył się w Bydgoszczy 18 maja 1945 roku. Spoczywa na cmentarzu Nowofarnym przy ulicy Artyleryjskiej.

Więcej informacji:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Teska

1 komentarz:

  1. Poszukuje informacji (artykułów w gazetach, zdjęć, plakatów itp.o uroczystościach żałobnych w Bydgoszczy z dnia 18 i 19 maja 1945.

    OdpowiedzUsuń