czwartek, 23 maja 2013

Śladami bydgoskiego kupca Franciszka

 Wczytując się w materiały archiwalne, udało się nam ustalić, że przy ulicy Nakielskiej 60 w latach 30 XX w. mieszkał z rodziną Franciszek Schulzki, kupiec. Prowadził sklep na parterze domu. Ciekawostką jest fakt, że pisownia nazwiska pana Franciszka zmieniała się (są na to dowody chociażby w starych książkach adresowych miasta) idąc w kierunku ostatecznego spolszczenia. Drugi szczegół, to numer domu. Znaleźliśmy aż trzy numery, którymi oznaczano ten budynek na przestrzeni lat.

 Dom Schulzkich w 1933 roku. 
źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
nac.gov.pl


 Kamienica wybudowana została w 1904 roku. Franciszek Schulzki prawdopodobnie zakupił ją od niejakiego Franciszka Dzikowskiego w 1911 roku. Dom, chociaż z zewnątrz niezbyt okazały, zyskuje, gdy wejdzie się do środka. Na tyłach jest niewielkie, ale bardzo ładne podwórko z werandą.   Na środku trawnika stoi przepiękna stara, niestety dziś już nieczynna, pompa. Końcówkę kranu zrobiono na wzór głowy kaczki. Pompa przeszła już kilka nalotów złomiarzy, ale szczęśliwie jeszcze przetrwała. 


 Zwróciliśmy także uwagę na korytarz, szczególnie na podłogę, z której wystają kłódki. Lokatorzy mają tam niewielkie piwnice, a raczej schowki, bo podobno zmieści się tam ledwo worek z ziemniakami.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza