piątek, 17 maja 2013

Dziadek Jan buduje kościół

- W dzieciństwie usłyszałem, że dziadek Jan, budowniczy kościołów, miał także swój udział we wznoszeniu mojej parafialnej świątyni - wspomina pan Andrzej Adamski. - A podczas prac remontowych wieży w 2003 roku, w zamurowanej niszy na wysokości zegara natrafiono na pamiątki po budowlańcach. Wśród nich znaleziono deskę opisaną kopiowym ołówkiem i pustą butelkę. Na desce widniało nazwisko dziadka.  Nabrałem wówczas jeszcze większego uszanowania dla mego ukochanego Dziadzi. To była rodzinna pieczęć wiążąca całą moją rodzinę z bydgoską Trójcą Świętą.

 Archiwum domowe Andrzeja Adamskiego

 - To był nasz ukochany Dziadzia, który zawsze miał pełne kieszenie cukierków radujących podniebienia wnucząt. Pamiętam, jak podczas spacerów po bydgoskich wzgórzach opowiadał - wskazując laską - o historii bydgoskich budowli i jego roli decyzyjnej w tych sprawach. Pisząc te słowa myślę o wszystkich, którzy z ogromnym trudem przyczynili się do powstania bastionu polskości - kościoła Świętej Trójcy, o bydgoszczanach pragnących kościoła, wieloletnich zabiegach Dozoru Kościelnego, projektancie, rzeszy robotników.

Kościół Św. Trójcy w trakcie budowy 
Archiwum domowe Andrzeja Adamskiego

 Jan Adamski przywędrował do Bydgoszczy z okolic Gniewkowa. Fach budowlańca zdobywał w Niemczech. Budował kościół we Wtelnie, prowadził jedną z brygad budujących kościół Świętej Trójcy, a gdy do Bydgoszczy wróciła Polska i brakowało wykształconych kadr urzędniczych w magistracie, znalazł tam pracę uczestnicząc w miejskim nadzorze budowlanym.

Fotografia Jerzego Riegla
Kościół św. Trójcy w 1980 r.

źródło: 

Stulecie konsekracji kościoła Świętej Trójcy w Bydgoszczy
Główne uroczystości 19 maja o godzinie 12.00
Przewodniczy Ks. Bp. Jan Tyrawa
Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej

Więcej informacji o kościele Św. Trójcy

2 komentarze:

  1. Uszanowanie.
    ŁĄCZY NAS BYDGOSZCZ
    Andrzej Adamski

    OdpowiedzUsuń
  2. No proszę, ileż to ciekawych rzeczy można się tu dowiedzieć, a akurat świątynia Św. Trójcy mi także jest b. bliska i już wiem, kto miał swój udział w jej budowaniu.

    OdpowiedzUsuń