- W dzieciństwie usłyszałem, że dziadek Jan, budowniczy kościołów, miał także swój udział we wznoszeniu mojej parafialnej świątyni - wspomina pan Andrzej Adamski. - A podczas prac remontowych wieży w 2003 roku, w zamurowanej niszy na wysokości zegara natrafiono na pamiątki po budowlańcach. Wśród nich znaleziono deskę opisaną kopiowym ołówkiem i pustą butelkę. Na desce widniało nazwisko dziadka. Nabrałem wówczas jeszcze większego uszanowania dla mego ukochanego Dziadzi. To była rodzinna pieczęć wiążąca całą moją rodzinę z bydgoską Trójcą Świętą.
Archiwum domowe Andrzeja Adamskiego
- To był nasz ukochany Dziadzia, który zawsze miał pełne kieszenie cukierków radujących podniebienia wnucząt. Pamiętam, jak podczas spacerów po bydgoskich wzgórzach opowiadał - wskazując laską - o historii bydgoskich budowli i jego roli decyzyjnej w tych sprawach. Pisząc te słowa myślę o wszystkich, którzy z ogromnym trudem przyczynili się do powstania bastionu polskości - kościoła Świętej Trójcy, o bydgoszczanach pragnących kościoła, wieloletnich zabiegach Dozoru Kościelnego, projektancie, rzeszy robotników.
Kościół Św. Trójcy w trakcie budowy
Archiwum domowe Andrzeja Adamskiego
Jan Adamski przywędrował do Bydgoszczy z okolic Gniewkowa. Fach
budowlańca zdobywał w Niemczech. Budował kościół we Wtelnie, prowadził
jedną z brygad budujących kościół Świętej Trójcy, a gdy do Bydgoszczy
wróciła Polska i brakowało wykształconych kadr urzędniczych w
magistracie, znalazł tam pracę uczestnicząc w miejskim nadzorze
budowlanym.
Fotografia Jerzego Riegla
Kościół św. Trójcy w 1980 r.
źródło:
Miesięcznik Kościelny - http://www.trojca.info/miesiecznik-koscielny.html
Główne uroczystości 19 maja o godzinie 12.00
Przewodniczy Ks. Bp. Jan Tyrawa
Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej
Więcej informacji o kościele Św. Trójcy
Uszanowanie.
OdpowiedzUsuńŁĄCZY NAS BYDGOSZCZ
Andrzej Adamski
No proszę, ileż to ciekawych rzeczy można się tu dowiedzieć, a akurat świątynia Św. Trójcy mi także jest b. bliska i już wiem, kto miał swój udział w jej budowaniu.
OdpowiedzUsuń