wtorek, 14 maja 2013

Antoni Chołoniewski (1872-1924)13 maja 1924 r. w Bydgoszczy zmarł Antoni Chołoniewski - dziennikarz, publicysta, polski działacz narodowy, obrońca polskości na kresach zachodnich. Został pochowany na cmentarzu Nowofarnym.

Urodził się 23 października 1872 r. w Kawsku nad Stryjem w rodzinie ziemiańskiej. Mieszkał i pracował we Lwowie, w Krakowie, w Sopocie, a pod koniec życia w Bydgoszczy. W okresie „bydgoskim” prowadził działalność publicystyczną poświęconą polskości kresów zachodnich. Mimo pogarszającego się zdrowia, dużo publikował na łamach założonego przez siebie pisma „Zmartwychwstanie”, w chadeckim „Dzienniku Bydgoskim” i „Dzienniku Poznańskim”. Przyczynił się także do założenia w Wąbrzeźnie Polskiego Instytutu Narodowego, który miał stać się ogniskiem myśli narodowej i wydawnictw, dotyczących kresów zachodnich. W ostatnim roku życia redagował dwumiesięcznik „Biblioteka Pomorska”, poświęcony sztuce, nauce i literaturze oraz wiedzy o polskim Pomorzu.

Antoni Chołoniewski mieszkał w Bydgoszczy, przy ul. Gdańskiej 119. Na budynku widnieje tablica pamiątkowa ku czci sławnego lokatora - http://tiny.pl/h887v. Jego imieniem nazwano również jedną z ulic osiedla Szwederowo.

Więcej informacji:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_Chołoniewski
źródło: wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz