środa, 31 grudnia 2014

2015

Jeszcze chwila, jeden krok i wejdziemy w Nowy Rok,
Niech się życie z górki toczy,
Niech wam wiatr nie wieje w oczy,
Spełnienia marzeń,
wielu wrażeń życzy 
Stowarzyszenie Bydgoskie Kamienice

Kartka noworoczna nadana z Mroczy 
do Bydgoszczy 1 stycznia 1929 r.
źródło: Szuflada bydgoska

niedziela, 28 grudnia 2014

Próba mostu

W 1902 r. poddano przebudowie i podwyższono most Gdański (Teatralny), który dotrwał w niezmienionym kształcie  do 1939 r. Przebudowa była konieczna, gdyż wzrósł ruch uliczny, a po Brdzie zaczęły pływać coraz większe barki i holowniki. Była to stalowa konstrukcja oparta na ceglanych przyczółkach i trzech granitowych filarach z kutymi, żeliwnymi barierkami, którego środkiem biegł tor tramwajowy. Długość mostu wynosiła 43,45 m, a jego szerokość 14 m, w tym 8 m jezdnia z torowiskiem tramwajowym. Nawierzchnię jezdni wykonano z kostki, a chodniki z płyt granitowych.

 Próba wytrzymałości mostu w 1902 r.
Widoczne wagony tramwajowe i beczkowozy
Archiwum Wojciecha Sobolewskiego

Most posiadał bogato rzeźbione, żeliwne poręcze i balustrady w kształcie liści oraz płatków bratków, a także latarnie gazowe stojące na kamiennych pylonach na przyczółkach przy wjazdach. Nazwa mostu nawiązywała do największego obiektu kulturalnego ówczesnej Bydgoszczy, który kilka lat wcześniej stanął na Placu Teatralnym.

czwartek, 25 grudnia 2014

Klamki, zasuwy, uchwyty, zamki, dziurki od klucza...

Wspaniałą kolekcję zdjęć bydgoskich klamek i innych elementów drzwi lub bram przekazał nam Pan Andrzej Adamski. Serdecznie dziękujemy :)

 1) fot. Andrzej Adamski

 2) fot. Andrzej Adamski

 3) fot. Andrzej Adamski

 4) fot. Andrzej Adamski

 5) fot. Andrzej Adamski

 6) fot. Andrzej Adamski

 7) fot. Andrzej Adamski

 8) fot. Andrzej Adamski 

 9) fot. Andrzej Adamski 

 10) fot. Andrzej Adamski

 11) fot. Andrzej Adamski 

środa, 24 grudnia 2014

Boże Narodzenie 2014

Staropolskim obyczajem według ojców naszych wiary, chcemy złożyć Wam życzenia w dniu Bożego Narodzenia. Niech ta gwiazdka betlejemska, która świeci dziś o zmroku, doprowadzi Was do szczęścia w nadchodzącym Nowym Roku.

Stowarzyszenie Bydgoskie Kamienice

Kartka świąteczna nadana 
z Bydgoszczy w latach 30

źródło: Szuflada Bydgoska

W śniegu

Pan Janusz Michalski postanowił podzielić się swoimi fotografiami, które wykonał razem z córką Natalią 25 grudnia 2002 r. Serdecznie dziękujemy :)

1) fot. Janusz Michalski

2) fot. Janusz Michalski

 3) fot. Janusz Michalski

 4) fot. Janusz Michalski

 5) fot. Janusz Michalski

6) fot. Janusz Michalski

 7) fot. Janusz Michalski

8) fot. Janusz Michalski

 9) fot. Natalia Michalska

  10) fot. Natalia Michalska

 11) fot. Natalia Michalska

  12) fot. Natalia Michalska

sobota, 6 grudnia 2014

Wspomnienia młodego cyklisty


Fotografię przysłał Pan Michał Szatten. Serdecznie dziękujemy :)

Zdjęcie przedstawia mnie podczas nauki jazdy na rowerze i mojego kolegę Tomka na podwórku przy ulicy Strzeleckiej 24. Studnia po lewej stronie była jednym z dwóch źródeł czerpania wody przez mieszkańców podwórka. Drugim źródłem był hydrant umieszczony bliżej ulicy Pięknej. Na podwórku oprócz jazdy na rowerach bawiliśmy się w chowanego i wojnę. Mój dziadek miał szopkę z różnymi swoimi rupieciami, a do sąsiadki chodziło się na jabłkową albo agrestową pachtę. Bardzo mile wspominam tamte czasy. Zdjęcie zrobił mój tata Grzegorz w 1984 roku.

Miejsce wykonania zdjęcia 17C

Zobacz także: 

sobota, 29 listopada 2014

W Parku Ludowym

Dzisiaj znaleźliśmy takie zdjęcie w naszym rodzinnym archiwum i zaczęliśmy już tęsknić za latem :)
 
 Od prawej strony Bogumiła jej syn Włodzimierz 
oraz mąż Janusz w towarzystwie przyjaciół. 
Park Ludowy im. Wincentego Witosa, 10 sierpnia 1958 r. 
Foto Kazimierz Dąbek

piątek, 21 listopada 2014

Hubertus w Myślęcinku 1970

Kolejne archiwa rodzinne są uwalniane z bydgoskich szuflad. Tym razem fotografie przesłała Pani Iwona Maciejewicz Wojtkiewicz. Serdecznie dziękujemy.

fot. Mieczysław Niemczyk
archiwum:  Iwona Maciejewicz Wojtkiewicz

"Na zdjęciach widać Myślęcinek jeszcze dziewiczy sprzed jakiejkolwiek modernizacji, funkcjonujący jako wieś pod Bydgoszczą. Fotografie wykonał mój tata Mieczysław Niemczyk. Przedstawiają one uczestników Hubertowin, czyli corocznego święta myśliwych, leśników i jeźdźców. A może dzięki tym zdjęciom odezwie się do mnie jakiś stary znajomy, który się tutaj rozpozna ?"

 fot. Mieczysław Niemczyk
archiwum:  Iwona Maciejewicz Wojtkiewiczz
 
fot. Mieczysław Niemczyk  
archiwum  Iwona Maciejewicz Wojtkiewicz
----
Co to jest Hubertus ?

poniedziałek, 10 listopada 2014

20 rocznica niepodległości Polski

Grafika i skrócony tekst Witolda Floriańskiego na pierwszej stronie Dziennika Bydgoskiego z okazji 20 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziennik Bydgoski 11 listopada 1938 r.


"20 lat mija od tej historycznej chwili. 20 lat pracy o podniesienie z ruin kraju rodzinnego, o nadrobienie tego cośmy przez lata upadku utracili [...]. I co stanowi powód szczególnej radości w dniu 20 lecia: myśl, że Polska stanęła dziś już w rzędzie wielkich państw europejskich. [...] Sprawa Polski jest sprawą wszystkich jej obywateli, każdego z nas. I dlatego zgodnie stanąć nam trzeba przy pługu pracy około dobra naszej Ojczyzny. Bez względu na stan, zawód czy przynależność partyjną. Nauczmy się nareszcie szanować osobowość ludzką. [...] Prawdziwe zjednoczenie wszystkich około wspólnego sztandaru tej samej sprawy niech zapoczątkuje drugie dwudziestolecie Polski. Jak kiedyś tak i dziś żywotne są słowa pierwszego marszałka Polski Józefa Piłsudskiego: "Przed Polską leży i stoi wielkie pytanie. Czy ma być państwem równorzędnym z wielkimi potęgami świata, czy ma być państwem małym, potrzebującym opieki możnych". Na to pytanie Ojczyzna nasza jeszcze w zupełności nie odpowiedziała. Odpowiedź ostateczną da chrześcijańska i silna Polska. W jasne światy wkracza Polska pod opieką Boga i Matki Najświętszej."


niedziela, 2 listopada 2014

"Potop" - miejsce spotkań

Pani Zofia przesłała nam takie rodzinne zdjęcie....

 

Zdjęcie otrzymałam od znajomego aktualnie mieszkającego za granicą Leszka Nowickiego.  Przedstawia  rodzinę Pana Mariana Szandruczka, dziadka Pana Leszka (pierwszy od lewej), dalej jego mama, babcia Zofia Szandruczek, obok siostra dziadka Jadwiga z Dębicy. Pan z brodą to Mariusz Nadachowski. Na dole siedzą jego ciocie, siostry mamy, od lewej Irena i Marysia. Stojącego mężczyzny niestety nie zna. Fotografia pocztówkowa z datą 26 czerwca 1933 r .

niedziela, 12 października 2014

Porządek w mieście musi być

Milicjant i górnik. Dwóch superbohaterów, którzy gościli w przedszkolu albo w szkole. W przypadku milicjanta, później Pana Policjanta, młody chłopak zwracał uwagę oczywiście na spluwę. Była umieszczona w białej kaburze zszytej grubymi nićmi - przynajmniej tak człowiekowi się wtedy wydawało.

Opisy sytuacyjne zdjęć wymyśliliśmy sami ;) 

Organizacja objazdu podczas remontu 
Wiaduktów Warszawskich
Lata 90
Źródło: Express Bydgoski

- Miasto na literę "B" ?
- Bytom ? 
---
Wypisywanie mandatu na ul. Jagiellońskiej 
Źródło: Express Bydgoski  
Lata 90
fot. Dariusz Bloch

- Panie władzo proszę o najniższy wymiar kary
---
Gdzie to zdjęcie wykonano ?
Źródło: Express Bydgoski 
fot. Dariusz Bloch

- Słucham ? Wiezie Pan dwa tuczniki do teściowej ?
---
Ulica Gdańska. Lata 90
Źródło: Express Bydgoski 
 fot. Dariusz Bloch

Dzisiaj zero mandatów i tylko dwa pouczenia
 ---
Wiadukty Warszawskie. Lata 90.
Źródło: Express Bydgoski

120 km/h ! - Rafał wyciągaj lizaka!
--- 
Gdzie to zdjęcie wykonano ?
Źródło: Express Bydgoski

wtorek, 9 września 2014

Niemiecka scena teatralna

Deutsche Bühne – niemiecka scena teatralna w Bydgoszczy funkcjonująca w czasach II Rzeczypospolitej (1920–1939). Działała w kompleksie budynków kulturalnych mniejszości niemieckiej przy ul. Gdańskiej 70.
Na potrzeby sceny wzniesiono drewniany budynek na tyłach kamienicy.

 Siedziba niemieckiej sceny teatralnej
Po lewej stronie widoczna pierzeja 
Alei Mickiewicza

Po przejściu Bydgoszczy pod administrację odrodzonego państwa polskiego w 1920 r. zawodowy niemiecki zespół teatralny był zmuszony opuścić wzniesiony w 1896 r. Teatr Miejski. W tej sytuacji mniejszość niemiecka przystąpiła do organizowania amatorskiego ruchu teatralnego, który miał wypełnić lukę po likwidacji teatru zawodowego oraz konkurować z polskimi przedsięwzięciami kulturalnymi. Zespół ten był dotowany przez władze Republiki Weimarskiej, a od 1933 r. III Rzeszy.

Niemiecka scena, która odgrywała ważną rolę w życiu kulturalnym Niemców zamieszkałych w Bydgoszczy w dwudziestoleciu międzywojennym, powstała początkowo jako niewielki teatr amatorski, założony w 1920 r. przez dr. Hansa Tietze, dyrektora prywatnego niemieckiego liceum oraz Willego Damaschke, nauczyciela. Premiera pierwszego spektaklu Die Raüber (Zbójcy) Friedricha Schillera miała miejsce 11 listopada 1920 r. W miarę upływu czasu scena stała się teatrem zawodowym, który zatrudniał aktorów i przekształcił się w instytucję, także muzyczną, mającą zespół operowy i 20-osobową orkiestrę pod batutą dyrektora Bydgoskiego Konserwatorium Muzycznego Wilhelma von Winterfelda. W zespole grali muzycy niemieccy i polscy, z przewagą tych pierwszych. Ewenementem na skalę całej Polski był także młodzieżowy zespół baletowy prowadzony przez choreograf Käthe Toeppe-Plästerer. W opracowaniach historyków można znaleźć opinię, iż na tle innych ówczesnych teatrów niemieckich w Polsce scena ta reprezentowała wysoki poziom.
 
 Założyciel i wieloletni dyrektor teatru dr Hans Tietze

Repertuar teatru dobierano zgodnie z ideą walki o niemiecką kulturę i sztukę; miał też podtrzymywać ducha narodowego wśród mniejszości. Teatr kierował się wskazówkami otrzymywanymi z Niemiec oraz posyłał do Rzeszy szczegółowe sprawozdania z zakończonych sezonów teatralnych. Wystawiano klasyków niemieckich, zwłaszcza dramaty Schillera, m.in. Zbójcy, Intryga i miłość, Don Carlos, Maria Stuart, Trylogia o Wallensteinie i wojnie trzydziestoletniej. Rzadziej sięgano do twórczości Johanna Wolfganga Goethego oraz Gerharta Hauptmanna i Hermanna Sudermanna. Uwzględniano również pozycje wielkiej klasyki obcej – Szekspira, Augusta Strindberga, George'a Bernarda Shawa. W całym sezonie odbywało się ok. 100 spektakli, z czego połowę przeznaczano na przedstawienia muzyczne.

Widownia teatru była zawsze wypełniona w pełni. Na przedstawienia przychodzili także Polacy.

 Zaproszenie na widowisko

Ukłonem w stronę społeczności polskiej była na wysokim poziomie przygotowana akademia z okazji 400 rocznicy urodzin Jana Kochanowskiego 3 maja 1930 r. W jej programie znalazły się: uwertura Christopha Willibalda Glucka do Ifigenii w Taurydzie, Stanisława Moniuszki Elegia oraz niemiecka prapremiera Odprawy posłów greckich Kochanowskiego z muzyką Wilhelma von Winterfelda i pod jego dyrekcją. Niemcy nadali tej uroczystości duży rozgłos, a prasa polska podkreśliła wysoki poziom wykonania koncertu.

Po dojściu Adolfa Hitlera do władzy w Niemczech w 1933 r. nastąpiło przekierowanie repertuaru teatru w stronę ideologii nacjonalistycznej oraz narodowo-socjalistycznej. Zaniechano wystawiania utworów, będących na hitlerowskim indeksie, spadła częstotliwość spektakli muzycznych. W obliczu zaostrzenia sytuacji politycznej między Polską a Niemcami 5 maja 1939 r. starosta bydgoski Julian Suski podjął decyzję o zamknięciu teatru, co spotkało się z gwałtownymi protestami bydgoskich Niemców i ich protektorów z Rzeszy.

 Okładka programu festiwalu teatralnego zorganizowanego 
w 8 rocznicę istnienia Niemieckiej Sceny w Bydgoszczy

Źródło: 
wikipedia.pl
Pomorska Biblioteka Cyfrowa

niedziela, 31 sierpnia 2014

Asia i Adaś idą do szkoły

Pani Joanna Szyłak-Szydłowska wspomina swój pierwszy dzień w szkole, a konkretnie drogę z domu do szkoły w towarzystwie kolegi Adama. Szczęśliwy przypadek sprawił, że dzieci idące na lekcje zauważył ich sąsiad z Jachcic, znakomity bydgoski fotografik, Jerzy Riegel.  Powstały w tamtym momencie te zdjęcia.

Ulica Niecała 1 września 1986 r.
fot. Jerzy Riegel

 Ulica Niecała 1 września 1986 r.
fot. Jerzy Riegel

 Ulica Niecała 1 września 1986 r.
fot. Jerzy Riegel

Ulica Niecała 1 września 1986 r.
fot. Jerzy Riegel

wtorek, 19 sierpnia 2014

Kozi Rynek na Okolu

Dla deweloperów skrawek miasta blisko centrum jest na wagę złota, dla nas na wagę złota są zdjęcia przedstawiające miasto jeszcze przed szalonym, mieszkaniowym boomem, miasto, w którym wiatr miał  jeszcze gdzie wiać. Dzięki panu Andrzejowi wspominamy dziś lata 60 i 70. na Kozim Rynku na Okolu.

 Giełda samochodowa na Kozim Rynku. Lata 60
 fot. Zenon Schmidt
źródło: Rada Osiedla Okole

 Kozi Rynek. Lata 60.
fot. Zenon Schmidt
źródło: Rada Osiedla Okole

 Kozi Rynek. Lata 60. W dali budowa wieżowca
Zakładów Radiowych "Eltra" oraz wieża kościoła Zbawiciela.
Na środku poidło na koni
fot. Zenon Schmidt
źródło: Rada Osiedla Okole

 Skup butelek na Kozim Rynku
fot. Zenon Schmidt
źródło: Rada Osiedla Okole

Jeszcze kilka lat temu, na środku tego wielkiego, piaszczystego placu stało poidło dla koni, a to z racji tego, że zjeżdżali się tam furmankami rolnicy z okolicznych wiosek. Przywozili mleko, twaróg, jajka. Widok ludzi pędzących na rynek z kankami i koszami wiklinowymi był czymś naturalnym. Starsi bydgoszczanie mają także przed oczami odbywającą się w tym miejscu co tydzień giełdę samochodową, albo coś zwyczajniejszego, choćby pobliski skup butelek, słoików, nawet tych po musztardzie, maleńki sklep papierniczy później zamieniony w bar mleczny, albo stylową budkę z piwem. 

 Ulica Graniczna i Śląska
fot. Zenon Schmidt
źródło: Rada Osiedla Okole

Ulica Graniczna
fot. Zenon Schmidt
źródło: Rada Osiedla Okole

 Ulica Graniczna. Widoczny bar mleczny
fot. Zenon Schmidt
źródło: Rada Osiedla Okole

 Jedno ze wspomnień pana Andrzeja związane jest z pracami wojska – trudno dziś ustalić jakiego rodzaju były to roboty, być może chodziło o osuszanie podmokłych terenów pod budowę szkoły dla dzieci specjalnej troski przy Granicznej – zapamiętany szczegół to żołnierze dzielący się z przechodniami chlebem razowym.

 Ulica Graniczna i Śląska
fot. Zenon Schmidt
źródło: Rada Osiedla Okole

 Ulica Graniczna i Śląska
fot. Zenon Schmidt
źródło: Rada Osiedla Okole

 Ulica Graniczna. W budowie 
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
fot. Zenon Schmidt
źródło: Rada Osiedla Okole

Zobacz także: