środa, 13 lutego 2013

Marian Rejewski

 13 lutego 1980 roku zmarł w Warszawie Marian Rejewski – polski matematyk i kryptolog, bydgoszczanin. Od września 1932 roku Rejewski zaczął pracować nad Enigmą w ciągu kilku tygodni odkrywając sposób okablowania wirników niemieckiej maszyny szyfrującej. Następnie wraz z kolegami ze studiów Różyckim i Zygalskim opracował techniki umożliwiające regularne odczytywanie szyfrogramów z Enigmy. Wkład Rejewskiego w złamanie kodu Enigmy polegał na opracowaniu katalogu kart i cyklometru, a po zmianie sposobu kodowania w 1938 roku zaprojektowaniu bomby kryptologicznej. Sukces Rejewskiego i współpracujących z nim kryptologów z Biura Szyfrów, między innymi Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, umożliwił odczytywanie przez Brytyjczyków zaszyfrowanej korespondencji niemieckiej podczas II wojny światowej przyczyniając się do wygrania wojny przez aliantów.

Stoją od lewej m.in.: Marian Rejewski (pierwszy), 
Henryk Zygalski (czwarty), Jerzy Różycki (szósty).
Lata 1940 - 1942
źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Archiwum Fotograficzne Stefana Bałuka 
nac.gov.pl

Niestety po wojnie wielu zagranicznych historyków zupełnie o tym fakcie zapomina przypisując złamanie Enigmy brytyjskim pracownikom ośrodka w Bletchley Park. Praca Polskich matematyków w dużej mierze przyczyniła się do zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami i ocalenia tysięcy żołnierzy i cywilów.

Marian Rejewski czyta książkę.
Lata 1940 - 1955 
źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Archiwum Fotograficzne Stefana Bałuka
nac.gov.pl

Urodził się 16 sierpnia 1905 roku w Bydgoszczy. Rodzicami Mariana byli Józef, kupiec zajmujący się handlem tytoniem, i Matylda z domu Thoms, zamieszkujący kamienicę przy ul. Wileńskiej 6. Ukończył Państwowe Gimnazjum Klasyczne w Bydgoszczy (obecnie I LO), uzyskując w 1923 maturę. Kolejnym stopniem edukacji Rejewskiego był wydział matematyczno-przyrodniczy Uniwersytetu Poznańskiego, który ukończył ze stopniem magistra filozofii 1 marca 1929 roku.

 Marian Rejewski (z lewej) i Władysław Kozaczuk podczas rozmowy w prywatnym mieszkaniu.
Lata 1975 - 1980  
Archiwum Fotograficzne Stefana Bałuka 
źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
nac.gov.pl 

Chorujący na chorobę wieńcową porucznik w stanie spoczynku Marian Rejewski zmarł w swoim domu w Warszawie. Został pochowany z wojskowymi honorami na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w kwaterze B 39.


Chwała Bohaterom !

Więcej informacji:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Marian_Rejewski

W 33. rocznicę śmierci Mariana Rejewskiego zapraszamy na film "Tajemnice Enigmy", który w całości został stworzony przez bydgoskich filmowców.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz