sobota, 23 lutego 2013

Góra Szybowników

  Zwana także Łysą, Czarcią lub Czarną Górą – pagór typu ostrogi wysoczyznowej w Zboczu Fordońskim w Bydgoszczy, w dzielnicy Fordon. Wzgórze wznosi się 54 m ponad poziom Fordonu i 66 m ponad lustro Wisły. Stanowi wzgórze narożne Zbocza Fordońskiego i południowo-wschodni narożnik Wysoczyzny Świeckiej. Góra Szybowników znajduje się na styku trzech mezoregionów: od północy Wysoczyzny Świeckiej, od wschodu Doliny Fordońskiej, od południa Kotliny Toruńskiej.

Góra Szybowników od strony dzisiejszego osiedla Szybowników
Rok 1976, fot. Henryk Kałużny
 
  Z racji swego położenia wzgórze stanowi punkt widokowy. Poniżej widoczne są poszczególne osiedla bydgoskiej dzielnicy Fordon. Od strony południowej widoczna jest pradolina Noteci-Warty, zaś od strony wschodniej Dolina Dolnej Wisły na swym wąskim odcinku przełomu Fordońskiego.

  Miejsce to podczas zaboru pruskiego nazywano Wzgórzem Wilhelma (niem. Wilhelmshöhe) dla upamiętnienia wizyty w Bydgoszczy i w Fordonie w 1872 roku cesarza Wilhelma I Hohenzollerna. Obecna nazwa wzniesienia nawiązuje do istniejącej w latach 1933-1963 Szkoły Szybowcowej w Fordonie. Ze wzgórza adepci szkoły dokonywali wzlotów na szybowcach, zaś na wysoczyźnie znajdowały się hangary i trawiaste lotnisko. Szkoła w okresie swego istnienia wykształciła 5,8 tys. pilotów, z tego 4,2 tys. w okresie powojennym, zaś jej absolwentem był m.in. dowódca wojsk lotniczych (1956-1962) gen. bryg. Jan Frey-Bielecki.

  5 kwietnia 2002 r. u podnóża góry odsłonięto pomnik Ikara (autor Tadeusz Nowak) ku pamięci lotniska Fordon. Pamiątką przeszłości jest również zachowany na zboczu, pochodzący z okresu międzywojennego kamienny znak trzech mew w okręgu, oznaczający szkołę szybowcową.

Przez Górę Szybowników przebiegają dwa piesze szlaki turystyczne: szlak im. Jeremiego Przybory i szlak im. ks. Zygmunta Trybowskiego.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3ra_Szybownik%C3%B3w

Zdjęcie wykonał Pan Henryk Kałużny podczas spaceru z żoną 
(obiektyw Helios o ogniskowej 58 mm)
Serdecznie dziękujemy !

Miejsce wykonania zdjęcia na google maps
A - Góra Szybowników
B - przypuszczalne miejsce wykonania fotografii
 

3 komentarze:

 1. Czy pan Henryk posiada również inne zdjęcia tych fordońskich terenów? Jeśli istnieje taka możliwość to bardzo prosiłbym o zamieszczenie je tutaj :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne zdjęcie, aż dziw bierze, że w tak krótkim czasie Fordon z tak malowniczej okolicy stał się istnym blokowiskiem. Również chętnie obejrzę inne zdjęcia Fordonu :)

  Pozdrawiam

  Fordonianka

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten znak na gorze szybownikow ukladali miedzy innymi moja Babcia z Dziadkiem.Tam tez latali na szybowcach moi Dziadkowie i Mama.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń