środa, 27 lutego 2013

Mieć dziadka ułana i w "Torpedo"

Zdjęcie wykonał 28 maja 1939 roku Zakład Fotograficzny
 "Foto" H. Janowski, Bydgoszcz ul. Garbary 20 m 7

Przesyłam zdjęcia mojej babci i dziadka. Pierwsza osoba od strony prawej to pani z domu Zarzecka lub Zarzycka, zamieszkała w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej, żona komendanta policji, siostra działacza Armii Krajowej urodzonego w 1915 r. Jej rodzice przeprowadzili się na Gdańską z Kcyni. Podczas wojny zostali wywiezieni do obozu Auschwitz, gdzie ojciec zginął. Przed wybuchem wojny państwo Zarzeccy posiadali pralnię w Berlinie. W trakcie wojny Pani Zarzecka pracowała w Niemczech przy produkcji swetrów. Osoba pośrodku to moja babcia Katarzyna Brzezińska, która pełniła w owym gospodarstwie domowym rolę gosposi. - Katarzyna Prominska
 
 Z lewej moja babcia Katarzyna Brzezińska.
Ulica Gdańska
 
 Katarzyna Brzezińska. Ulica Gdańska.
Zdjęcie wykonano w zakładzie fotograficznym 
"Stanisław Springer"

Mój dziadek Florian Brzeziński. 
Prawdopodobnie w szkole ułanów w Chełmnie.
(informacja do sprawdzenia)
Rok 1935.
 
 Świadectwo ukończenia nauki Floriana Brzezińskiego
w rzemiośle kowalskim
Bydgoszcz dn. 3 marca 1934 roku

Zaświadczenie o wykonywaniu pracy przez Floriana Brzezińskiego 
w Fabryce Akcesoriów samochodowych i rowerowych 
"Torpedo". Bydgoszcz dn. 6 sierpnia 1935 roku.

wtorek, 26 lutego 2013

"Kraj mojej mamy"

Nasze miasto w archiwalnym filmie !
Fragment o Bydgoszczy zaczyna się w 5:29 min., a kończy się w 6:03.
Oprócz Bydgoszczy są też kadry z Torunia, Chełmna, Grudziądza, Gniezna, Biskupina i inne.


Polsko - Amerykański film dokumentalny w reżyserii Romualda Gantkowskiego z absolutnie niesamowitymi kadrami Polski. Narratorem jest Ewa Cure, córka Marii Skołodowskiej - Cure. 
Produkcja: Polskie Centrum Informacji w Nowym Yorku. Rok 1941.

Link nadesłał Diabeł Wenecki. Dziękujemy !

sobota, 23 lutego 2013

Góra Szybowników

  Zwana także Łysą, Czarcią lub Czarną Górą – pagór typu ostrogi wysoczyznowej w Zboczu Fordońskim w Bydgoszczy, w dzielnicy Fordon. Wzgórze wznosi się 54 m ponad poziom Fordonu i 66 m ponad lustro Wisły. Stanowi wzgórze narożne Zbocza Fordońskiego i południowo-wschodni narożnik Wysoczyzny Świeckiej. Góra Szybowników znajduje się na styku trzech mezoregionów: od północy Wysoczyzny Świeckiej, od wschodu Doliny Fordońskiej, od południa Kotliny Toruńskiej.

Góra Szybowników od strony dzisiejszego osiedla Szybowników
Rok 1976, fot. Henryk Kałużny
 
  Z racji swego położenia wzgórze stanowi punkt widokowy. Poniżej widoczne są poszczególne osiedla bydgoskiej dzielnicy Fordon. Od strony południowej widoczna jest pradolina Noteci-Warty, zaś od strony wschodniej Dolina Dolnej Wisły na swym wąskim odcinku przełomu Fordońskiego.

  Miejsce to podczas zaboru pruskiego nazywano Wzgórzem Wilhelma (niem. Wilhelmshöhe) dla upamiętnienia wizyty w Bydgoszczy i w Fordonie w 1872 roku cesarza Wilhelma I Hohenzollerna. Obecna nazwa wzniesienia nawiązuje do istniejącej w latach 1933-1963 Szkoły Szybowcowej w Fordonie. Ze wzgórza adepci szkoły dokonywali wzlotów na szybowcach, zaś na wysoczyźnie znajdowały się hangary i trawiaste lotnisko. Szkoła w okresie swego istnienia wykształciła 5,8 tys. pilotów, z tego 4,2 tys. w okresie powojennym, zaś jej absolwentem był m.in. dowódca wojsk lotniczych (1956-1962) gen. bryg. Jan Frey-Bielecki.

  5 kwietnia 2002 r. u podnóża góry odsłonięto pomnik Ikara (autor Tadeusz Nowak) ku pamięci lotniska Fordon. Pamiątką przeszłości jest również zachowany na zboczu, pochodzący z okresu międzywojennego kamienny znak trzech mew w okręgu, oznaczający szkołę szybowcową.

Przez Górę Szybowników przebiegają dwa piesze szlaki turystyczne: szlak im. Jeremiego Przybory i szlak im. ks. Zygmunta Trybowskiego.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3ra_Szybownik%C3%B3w

Zdjęcie wykonał Pan Henryk Kałużny podczas spaceru z żoną 
(obiektyw Helios o ogniskowej 58 mm)
Serdecznie dziękujemy !

Miejsce wykonania zdjęcia na google maps
A - Góra Szybowników
B - przypuszczalne miejsce wykonania fotografii
 

środa, 20 lutego 2013

Muzeum

Zbiory Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
www.muzeum.bydgoszcz.pl

 Plac Teatralny w 1930 r.
Źródło:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Kościół Klarysek od Pl. Teatralnego, zbudowany 1582-1645
Klarissenkirche vom Theaterplatz gesehen, erbaut 1582-1645
 Foto Rudolf Bradengeyer, 1874.
Źródło:

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy


Katedra św. Marcina i Mikołaja, zbudowana w latach 1466 - 1502
Pfarrkirche St. Martin u. Nicolas, erbaut 1466 - 1502.
Foto Rudolf Bradengeyer, 1865.
Źródło:
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

środa, 13 lutego 2013

Marian Rejewski

 13 lutego 1980 roku zmarł w Warszawie Marian Rejewski – polski matematyk i kryptolog, bydgoszczanin. Od września 1932 roku Rejewski zaczął pracować nad Enigmą w ciągu kilku tygodni odkrywając sposób okablowania wirników niemieckiej maszyny szyfrującej. Następnie wraz z kolegami ze studiów Różyckim i Zygalskim opracował techniki umożliwiające regularne odczytywanie szyfrogramów z Enigmy. Wkład Rejewskiego w złamanie kodu Enigmy polegał na opracowaniu katalogu kart i cyklometru, a po zmianie sposobu kodowania w 1938 roku zaprojektowaniu bomby kryptologicznej. Sukces Rejewskiego i współpracujących z nim kryptologów z Biura Szyfrów, między innymi Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, umożliwił odczytywanie przez Brytyjczyków zaszyfrowanej korespondencji niemieckiej podczas II wojny światowej przyczyniając się do wygrania wojny przez aliantów.

Stoją od lewej m.in.: Marian Rejewski (pierwszy), 
Henryk Zygalski (czwarty), Jerzy Różycki (szósty).
Lata 1940 - 1942
źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Archiwum Fotograficzne Stefana Bałuka 
nac.gov.pl

Niestety po wojnie wielu zagranicznych historyków zupełnie o tym fakcie zapomina przypisując złamanie Enigmy brytyjskim pracownikom ośrodka w Bletchley Park. Praca Polskich matematyków w dużej mierze przyczyniła się do zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami i ocalenia tysięcy żołnierzy i cywilów.

Marian Rejewski czyta książkę.
Lata 1940 - 1955 
źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Archiwum Fotograficzne Stefana Bałuka
nac.gov.pl

Urodził się 16 sierpnia 1905 roku w Bydgoszczy. Rodzicami Mariana byli Józef, kupiec zajmujący się handlem tytoniem, i Matylda z domu Thoms, zamieszkujący kamienicę przy ul. Wileńskiej 6. Ukończył Państwowe Gimnazjum Klasyczne w Bydgoszczy (obecnie I LO), uzyskując w 1923 maturę. Kolejnym stopniem edukacji Rejewskiego był wydział matematyczno-przyrodniczy Uniwersytetu Poznańskiego, który ukończył ze stopniem magistra filozofii 1 marca 1929 roku.

 Marian Rejewski (z lewej) i Władysław Kozaczuk podczas rozmowy w prywatnym mieszkaniu.
Lata 1975 - 1980  
Archiwum Fotograficzne Stefana Bałuka 
źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
nac.gov.pl 

Chorujący na chorobę wieńcową porucznik w stanie spoczynku Marian Rejewski zmarł w swoim domu w Warszawie. Został pochowany z wojskowymi honorami na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w kwaterze B 39.


Chwała Bohaterom !

Więcej informacji:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Marian_Rejewski

W 33. rocznicę śmierci Mariana Rejewskiego zapraszamy na film "Tajemnice Enigmy", który w całości został stworzony przez bydgoskich filmowców.



wtorek, 12 lutego 2013

Archiwa społeczne

Miło nam poinformować, że nasze stowarzyszenie "Bydgoskie Kamienice" zostało zaproszone do projektu Archiwa Społeczne zorganizowanego przez Ośrodek Karta. Inicjatywa ma na celu zgromadzenie informacji o społecznikach archiwistach z całej Polski. Dla nas jest to bardzo duże wyróżnienie, które zawdzięczamy także Wam. Serdecznie dziękujemy za każde przesłane do nas zdjęcia i wspomnienia.

Łączy nas Bydgoszcz !

Strona projektu:
http://www.archiwa.org/