sobota, 23 lutego 2019

Brda w liczbach

Zakłady Radiowe "Eltra" to dawna bydgoska fabryka radiowa założona w 1920 roku, a znacjonalizowana w 1945 roku. Od lat 50 XX w. zrzeszona w Zjednoczeniu Przemysłu Elektronicznego i Teletechnicznego "Unitra". W 1959 roku wyprodukowała MOT-59 - pierwszy polski odbiornik radiowy tranzystorowy klasy konsumenckiej. Od lat 70. do lat 80. XX wieku przedsiębiorstwo produkowało m.in. kalkulatory przenośne w wersjach 10U, 11U, 12U, 13U i 14S.

Kalkulator BRDA 12U wyposażony był w działania matematyczne: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, obliczenia procentowanie i pierwiastka kwadratowego, obliczanie potęgi drugiego stopnia. Była także możliwość zmiany znaku liczby, a także pokazania liczby odwrotnej do danej. Posiadał pamięć z możliwością dodawania, odczytu i kasowania. Wyświetlacz 9. pozycyjny oparto na diodach LED. Zasilany był z baterii 9V lub dedykowanego zasilacza. Oparty o krajowe układy scalone i wyświetlacz produkcji CEMI (MC 14007, UCY 74548/74549, CQYP-95). Priorytetem podczas konstrukcji były możliwie jak najmniejsze wymiary oraz zmieszczenie się na jednej warstwie, co się udało. Kalkulator 12U był sporo mniejszy w porównaniu do kalkulator BRDA 10U, opartym także o te same układy.

Dane techniczne kalkulatora BRDA 12U:

• cztery podstawowe działania matematyczne,

• działania ułatwiające: × i %,

• funkcja pierwiastkowania i podnoszenia do 2-giej potęgi,

• zmiana znaku liczby poprzez klawisz +/-,

• pamięć sterowana klawiszami M+, M-, MT, MR, CM,

• wskaźnik sygnalizujący potrzebę wymiany baterii,

• wskazanie zaangażowania pamięci,

• czas pracy: ~3 godz. (przy zasilaniu bateryjnym).


 Kalkulator BRDA 12U z zasilaczem i etui
Źródło: olx.pl

Układy zawarte w kalkulatorze BRDA12U:

 • MC74007 - jednostka centralna kalkulatora.
   (działania matematyczne: 8 cyfr, +, -, *, /, %, √, 1/x, x²)
 • UCY74548 - Wyświetlacz (display driver)

 Schemat ideowy kalkulatora BRDA 12U
Źródło: oldcomputer.info

Schemat połączeń kalkulatora z układem typu MC74007
Źródło: oldcomputer.info 

 Płyta główna kalkulatora BRDA 12U
Źródło: oldcomputer.info 

 Wyświetlacz kalkulatora BRDA 12U
Źródło: oldcomputer.info 

 Miejsce na baterie w kalkulatorze BRDA 12U
Źródło: oldcomputer.info 

Karta gwarancyjna kalkulatora BRDA 11U
podbita 13 lutego 1979 roku
Źródło: sprzedajemy.pl


Na marginesie:

3 komentarze:

 1. To jest niesamowite jak lata temu ludzie byli w stanie wyprodukować takie kalkulatory. Wspaniałe też jest to jak technika teraz poszła do przodu. Teraz kalkulatory mają tak mnóstwo różnych opcji, diod i różnego rodzaju dodatki z których nawet nikt nie korzysta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ekscytuj się, już wtedy ten kalkulator był technologicznie zacofany w stosunku do tego co robiły firmy zagraniczne (np. TI, HP). To były tylko rozpaczliwe próby nadążania za postępem. Ale jak wiadomo nie wyszło. Dystans się jeszcze zwiększył w latach 80. i 90. a potem zacofane, nierentowne fabryki upadły. Trzeba być realistą.

   Usuń
 2. Patrząc na schemat a chociażby na zdjęcia ewidentnie widać, że kalkulator był zasilany 6 bateriami typu R6 lub zasilaczem. Sugeruję poprawić błędny opis.

  OdpowiedzUsuń