niedziela, 29 listopada 2015

Bydgosko-Wyrzyskie Koleje Dojazdowe. Unikalny film !

Wspaniały materiał! 

Film produkcji niemieckiej wyprodukowany w 1997 roku przez Bahn Extra Video i Geranova Videoizion dokumentujący nieistniejącą już Bydgosko - Wyrzyską sieć kolei wąskotorowej. Film ukazuje sceny rodzajowe z pracy kolejarzy obsługujących czy wręcz pielęgnujących historyczny już wtedy, a szczególnie dzisiaj,  tabor kolejowy. Zwyczaje, niezwykły duch tamtych miejsc: przystanków, peronów i samej linii kolejowej. Linii tych już nie ma. Nie ma też, w większości przypadków, torów, po których jeździły ongiś dzielne i pracowite pociągi towarowe i osobowe. Zainteresowanym tą tematyką gorąco polecam obejrzenie tego filmu.



Kazimierz Zagórski / Wyrzysko - Bydgoska kolej wąskotorowa. Lata 1969 - 1977 / youtube. Film został udostępniony na profilu facebookowym  Forum Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej Białośliwie


sobota, 21 listopada 2015

Piękne stulecia

Obchody stulecia  pierwszego tramwaju elektrycznego

3 lipca 1996 r. Bydgoszcz fetowała kolejny jubileusz.  Dokładnie 100 lat wcześniej w 1896 r. pojawił się pierwszy tramwaj elektryczny. Z tej okazji zorganizowano okolicznościową uroczystość i paradę tramwajów po ulicach Bydgoszczy. Fotografie nadesłał Pan Stanisław Sitarek. Serdecznie dziekujemy.

ulica Jagiellońska
fot. Stanisław Sitarek

Zajezdnia tramwajowa
fot. Stanisław Sitarek

Babia Wieś
fot. Stanisław Sitarek

Rondo Jagiellonów
fot. Stanisław Sitarek

Obchody stulecia komunikacji miejskiej w Bydgoszczy

Natomiast w grudniu 1985 r. rozpoczęły się przygotowania do obchodów stulecia komunikacji miejskiej w Bydgoszczy, które przypadały na 18 maja 1988 r. Jednym z zadań poprzedzających tą uroczystość było przystosowanie do celów wycieczkowych wagonu przegubowego typu 803N, który wyjechał na ulice Bydgoszczy 24 października 1986 r.

fot. Stanisław Sitarek

fot. Stanisław Sitarek

fot. Stanisław Sitarek

fot. Stanisław Sitarek

piątek, 20 listopada 2015

Władysław Poczekaj i jego córki

Lata 30. Właściciel firmy przewozowej  
Władysław Poczekaj i jego trzy córki 
Regina, Łucja i Maria
ullica Pomorska 38 (numeracja przedwojena)
Archiwum Krystyna Berndt

poniedziałek, 16 listopada 2015

Galopem przez miasto :)

Przesyłam zdjęcie mojej babci i mojej mamy z początku lat 50. Widoczna kamienica przy ulicy Śniadeckich 2. Zdjęcie zrobiono w pobliżu miejsca gdzie dziś stoi pomnik Mariana Rejewskiego. Pozdrawiam Danuta Daczkowska.  

Serdecznie dziękujemy za przesłane zdjęcie

niedziela, 15 listopada 2015

Furmanka z węglem

Dla niektórych taki obrazek to "folklor" - ile jeszcze furmanek jeździ bowiem po Bydgoszczy? Kierowców jednak wóz konny przed maską z reguły nie raduje. Jedzie toto powoli, tarasuje drogę, a co z tego, że ekologicznie...

fot. Tutus Żmijewski / archiwum Express Bydgoski / 1994
ul. Pomorska

niedziela, 8 listopada 2015

Starosta Maciej Smogulecki

herb Grzymała
9 listopada 1617 r. zmarł Maciej Smogulecki herbu Grzymała – starosta bydgoski w latach 1600-1617, następca Jana Kościeleckiego (1565-1600). Smogulecki kształcił się we Włoszech. Był obrotnym i zdolnym politykiem, prawnikiem i publicystą. Gdy król Zygmunt III Waza nie przekazał mu godności referendarii wielkiej koronnej przeszedł do opozycji względem króla i związał się z jej przywódcą, wojewodą krakowskim Mikołajem Zebrzydowskim biorąc za żonę jego córkę Zofię. W latach 1606-1607 był przywódcą rokoszu Zebrzydowskiego na terenie Wielkopolski. Pod koniec życia skorygował swoje opozycyjne poglądy wobec króla. W 1617 r. następcą zmarłego starosty został Andrzej Przyjemski (1617-1621).

Fragment notatki o staroście Smoguleckim 
Bibliografia polska Cz. 3, XV-XVIII
1905

W chwili śmierci Macieja Smoguleckiego Rzeczpospolitą rządził Zygmunt III Waza. Z Bożej łaski król Polski, wielki książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, inflancki, a także dziedziczny król Szwedów, Gotów i Wenedów. Oto moneta wybita w bydgoskiej mennicy w 1617 r. Wyjątkowej klasy i rzadkości numizmat. Znakomicie wykonane przez Samuela Ammona stemple posłużyły do wybicia serii grubych monet w srebrze i złocie. Monety wybite tymi stemplami wykazują znaczne odchylenia wagi, od półtora do ponad dwóch talarów. Monety o wadze około 2 talarów notowane były w kolekcji Radziwiłłów i Potockich.

Moneta dwutalarowa z 1617 r. z wizerunkiem 
króla Zygmunta III wybita w mennicy bydgoskiej

Awers: popiersie w zbroi, w koronkowym kołnierzu z płaszczem spiętym broszą na ramieniu. Pod popiersiem miniaturowe inicjały SA (Samuel Ammon). W otoku: &SIGISMVNDVSc III cD:G: POLONIA cET cSVECIA cREX



Rewers: pod koroną ozdobny dziewięciopolowy kartusz herbowy z ozdobami i figurami ptaków, po bokach inicjały II – VE (Jakub Jakobson van Emden, zarządca mennicy w Bydgoszczy). Po bokach korony rozdzielona data 16-17. Całość opasana łańcuchem Orderu Złotego Runa. W otoku: >MAGNVScDVXcLITVA:RVS:O:PRVS:MAS:SAM:LIVON:zc

Przydatne informacje: 

Starosta bydgoski - sprawował w imieniu króla nadzór nad miastem i powierzonym terenem. Miał on obowiązek stać na straży interesów panującego. Bronił również interesów gospodarczych swoich poddanych, udzielał pomocy w eksporcie towarów (zwłaszcza drogą wodną do Gdańska). Obok urzędu starosty funkcjonował sąd grodzki. Nie zachowały się księgi grodzkie bydgoskie, ale odnotowano ślady działalności bydgoskiego sądu oraz wzmianki o urzędnikach sądowych.



źródła: Wikipedia, Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa, Histmag.org