wtorek, 4 marca 2014

Jeremi Przybora

4 marca 2004 r. zmarł w Warszawie Jeremi Przybora - polski poeta, pisarz, satyryk, aktor, współtwórca (wraz z Jerzym Wasowskim) telewizyjnego „Kabaretu Starszych Panów” i „Kabaretu Jeszcze Starszych Panów”. Przez pewien czas związany z naszym miastem.

Po wojnie pracował w Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia w Bydgoszczy, gdzie współtworzył cykl audycji satyrycznych „Pokrzywy nad Brdą”. W dzieciństwie przebywał na Miedzyniu. Jak sam przyznał w wywiadzie dla Gazety Wyborczej, najbardziej pamięta słynny fordoński dąb Napoleona. Pamięta również patefon, który zobaczył po raz pierwszy u swojego dziadka w Bydgoszczy. Mówił, że to urządzenie, które zmieniło jego życie. Co więcej, przez jakiś czas uczył się w Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika (aktualnie II LO). Ćwiczył także w Bydgoskim Towarzystwie Wioślarskim. Jego imieniem nazwano niedawno otwarte kino w Fordonie.

Jeremi Przybora opowiada o swojej przygodzie z Bydgoszczą w Polskie Radio Pomorza i Kujaw. Audycja Ewy Dąbskiej: posłuchaj audycji

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz