piątek, 11 stycznia 2013

"W jedności tkwi siła"

12 stycznia 1938 roku w Bydgoszczy odbył się wielki zjazd kupiectwa pomorskiego z udziałem wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego.

 Opis obrazu:
 Zjazd kupiectwa pomorskiego w Bydgoszczy
źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
  
  Związek Towarzystw Kupieckich na Pomorzu powołano w dniu 27 listopada 1919 roku w Grudziądzu. Prezesem organizacji został Tadeusz Marchlewski.

  Zorganizowano sekcje branżowe. Członkami założycielami były Towarzystwa Kupców Samodzielnych z wielu miejscowości Pomorza (Chojnice, Gniew, Czersk, Kartuzy, Kościerzyna, Nowe, Pelplin, Starogard Gdański, Tczew, Toruń, Bydgoszcz, Tuchola).

  Związek Towarzystw Kupieckich był najpoważniejszym zrzeszeniem gospodarczym na Pomorzu, reprezentującym cały handel pomorski. Powołanie Związku stanowiło milowy krok w dziedzinie organizacji handlu. Najważniejszym wyzwaniem, który stał przed organizacją był problem jego polonizacji; dalsze to kwestia zaopatrzenia w związku ze zmianą państwowości, udział w tworzeniu administracji. Wolność narodowa dawała stanowi kupieckiemu nową pozycję społeczną, nakreślała nowe zadania gospodarcze i polityczne. Na przyłączenie ziem Pomorza do Macierzy kupiectwo pomorskie przychodziło zorganizowane. Polityka Związku szła w tym kierunku, aby placówka wykupiona z rąk niemieckich przechodziła w ręce polskie, a najchętniej w ręce miejscowego polskiego kupca. Maksymą głoszoną przez Związek było "w jedności tkwi siła".

Więcej informacji o kupiectwie pomorskim:
http://www.wzhiu.com.pl/sites/zrzeszenie_tradycje.php

Sylwetka wicepremiera (wikipedia.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz