środa, 13 lipca 2016

Feliks Więcek - czeladnik rzeźnicki

Feliks Więcek (1904-1978) – polski kolarz, zwycięzca pierwszego Biegu Dookoła Polski, zwanego później Tour de Pologne, wygrał sześć z ośmiu etapów wyścigu i triumfował w Warszawie. Z zawodu czeladnik rzeźnicki z Bydgoszczy.

Feliks Więcek w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” 
na najlepszego sportowca 1928 roku zdobył 3 miejsce, 
wyprzedzili go Halina Konopacka i Bronisław Czech

 Kolarz Feliks Więcek wjeżdża na metę
Wyścig kolarski Ilustrowanego Kuriera Codziennego 
na trasie Kraków - Katowice - Kraków
Czerwiec 1932
 
W II Biegu Dookoła Polski (1929) zajął 4 miejsce. W 1930 wygrał "Wyścig do Morza Polskiego", a w 1932 wyścig Kraków-Katowice-Kraków. Zajął VII miejsce w polsko-niemieckim wyścigu Berlin-Warszawa w 1934 r.

Źródła: Wikipedia / Narodowe Archiwum Cyfrowe / Express Bydgoski

piątek, 1 lipca 2016

Pieniężno a sprawa bydgoska

   Przemierzając Warmię i Mazury natrafiliśmy na Pieniężno, miasto liczące blisko 3000 mieszkańców położone nad rzeką Wałszą. Pod względem architektonicznym, historycznym, a co za tym idzie turystycznym mogłoby się bardziej wyróżniać na tle innych miejsc na Warmii. Niestety, podczas działań wojennych  przechodziło z rak do rąk podupadając coraz bardziej. Dzieło zniszczenia dopełniło się 17 lutego 1945 roku, gdy do Pieniężna wkroczyły wojska radzieckie. W bilansie strat i szkód sporządzonych w ówczesnym powiecie Braniewo zapisano: „Ile trzeba włożyć pracy i wysiłku, aby doprowadzić do odbudowy przynajmniej najbardziej potrzebnych przedsiębiorstw. Najważniejszą bolączka jest unieruchomienie najważniejszej linii kolejowej przebiegającej wzdłuż całego powiatu od Braniewa przez Pieniężno – Ornetę do Olsztyna. Miasta leżą w gruzach. Pieniężno zniszczone w 90 %, a istniejący tu przemysł nie został zinwentaryzowany z powodu całkowitego jego zniszczenia”. Nie tylko przemysł został zrównany z ziemią. Zniknął m. in. ratusz z XIV-XV wieku  wraz z rynkiem, kościół ewangelicki po którym pozostała tylko wieża. Cegły po reszcie kościoła wywieziono do odbudowującej się Warszawy. Poczytaj o historii Pieniężna

Kościół ewangelicki i ratusz
Lata 1920-1930
fotopolska.eu 

Zniszczony ratusz, rynek i kościół ewangelicki
Lata 50/60

Ratusz w Pieniężnie podczas odbudowy 
Czerwiec 2016 r.

Dlaczego piszemy o tej miejscowości? Dlatego, że Bydgoszcz podobnie jak Pieniężno doświadczyła poczucia straty. Co prawda Bydgoszcz nie została zniszczona w takim stopniu, jak Pieniężno, straciła jednak bardzo ważne budynki: Zachodnią Pierzeję Starego Rynku wraz z Kościołem Pojezuickim, Synagogę Żydowską oraz Teatr Miejski. Pieniężno na własny koszt od kilkunastu lat odbudowuje ratusz na rynku miejskim. Nie może liczyć na pieniądze unijne ani ministerialne. A jednak miasto się nie poddaje. Determinacja tego niewielkiego i niezamożnego miasteczka jest ogromna. I jego historyczna świadomość. Czy patrząc na Pieniężno można mieć nadzieję, że również w Bydgoszczy znajdą się i ludzie i środki na odbudowę Zachodniej Pierzei Starego Rynku i Teatru Miejskiego?

  Zachodnia Pierzeja Starego Rynku w Bydgoszczy
 wraz z kościołem św. Ignacego Loyoli w 1905 r.
Zburzona przez niemieckiego okupanta w 1940 r.
Pocztówka z fotopolska.eu