środa, 22 lipca 2015

Jan Witkowski - jeden z pierwszych mistrzów

W 1925 roku powstał Klub Motocyklowy Bydgoszcz. Od 1930 r. w klubie zaczęto uprawiać żużel. W 1935 r. zawodnik tegoż klubu Jan Witkowski został mistrzem Polski na żużlu. Był to klub burżuazyjny, ponadnarodowy, skupiał Polaków i Niemców. Znanymi zawodnikami byli Edward Buda, Alfons Ziółkowski „Fonsio” (dodatkowo piłkarz i hokeista Polonii) oraz Niemcy Herbert Beitsch, Albrecht von Alvensleben z Ostromecka (w czasie wojny obydwaj należeli do formacji SS).

Zawodnik motocyklowy Jan Witkowski (Klub Moto Bydgoszcz) 
pozuje na motocyklu BSA. 
Obok widoczne trofea i nagrody
źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Bydgoski klub motocyklistów mógł się poszczycić zorganizowaniem Ogólnopolskich Mistrzostw w roku 1935. Wówczas mistrzem został jeden z pierwszych w historii polskiego żużla bez podziału na klasy jeździec KMB Jan Witkowski.

Kwalifikacja końcowa na mistrzostwach w Bydgoszczy w 1935 r.

1. Jan Witkowski (Bydgoszcz)
2. Erwin Geyer (Cieszyn)
3. Jan Krysta (Bielsko)
4. Świderski (Bydgoszcz)
5. Rudolf Breslauer (Katowice)

źródła: express.bydgoski.pl; polonia.bydgoszcz.pl; espeedway.pl

wtorek, 14 lipca 2015

Trener Ryszard Nieścieruk

14 lipca 1995 r. zmarł Ryszard Nieścieruk - trener żużlowców Gorzowa, Grudziądza, Wrocławia, a w latach 1981 - 1990 Polonii Bydgoszcz. To on uratował naszych przed niechybnym spadkiem w 1981, jak również doprowadził polonistów do zdobycia 3 medali na Drużynowych Mistrzostwach Polski. 


Prezentowane zdjęcie pochodzi właśnie z 1981 roku. Stoją od lewej Andrzej Koselski, Krzysztof Głowacki, Ryszard Gabrych, Kazimierz Ziarnik, Bolek Proch, na motocyklu Paweł Bukiej, Marek Ziarnik, Zbigniew Bizoń, Andrzej Maroszek i Ryszard Nieścieruk. Klęczy Adam Wolski. Archiwum Jarosław Gamszej. Zdjecie nadesłał Wojciech Szczapa Romanowski. Sedecznie dziękujemy ! 

"Główna Komisja Sportu Żużlowego doceniając zdolności oraz fachowość Ryszarda Nieścieruka powierzyła mu prowadzenie kadry narodowej. Pod jego wodzą reprezentacja wywalczyła m.in. srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Świata w 1977 na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu..."
Czytaj dalej o trenerze na wikipedii 

środa, 8 lipca 2015

Młodzi lekkoatleci na mistrzostwach

8 lipca 2008 r. w na Stadionie Zawiszy rozpoczęły się 12. Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkiej Atletyce. Po raz pierwszy w historii odbyły się w Polsce i były jednocześnie trzecimi w historii kraju zawodami z kalendarza IAAF mającymi rangę globalnego czempionatu. Zawody były największą sportową imprezą w historii Polski. Wzięło w nich udział 1520 zawodników ze 166 krajów – najwięcej w historii (do zawodów pierwotnie zgłosiło się 181 reprezentacji). Każdego dnia zawody obserwowało średnio 9000 osób. Na mistrzostwach akredytowanych było 160 dziennikarzy. Transmisje telewizyjne nadawane były m.in. w stacji Eurosport. Producentem sygnału telewizyjnego była stacja TVP Sport.  Oto kilka migawek z tamtych chwil:
















wtorek, 7 lipca 2015

Na pochodzie pierwszomajowym

Pochód 1 maja 1989 r. róg  3 Maja i Jagiellońskiej. Oprócz Ikarusa i rowerów widoczny banner młodzieżówki Konfederacji Polski Niepodległej skupionej wokół pisma "Bez cenzury".

Archiwum Rafael Budzbon