niedziela, 25 sierpnia 2013

Z tarczą do szkoły

Obowiązek noszenia tarczy szkolnej spowodował, że niektórzy jej nie lubili, a inni nosili ją z dumą na klacie lub na ramieniu. Nie ważne jak było. Tarcza szkolna pozostała elementem naszej historii.

  1. Archiwum Jerzego Rosłana 

2. Archiwum Jerzego Rosłana

3. Szkoła Podstawowa nr 64
im. 650-lecia Bydgoszczy

4. Szkoła Podstawowa nr 65 im. Czesława Tańskiego

  5. Stowarzyszenie Geodetów Polskich 
oddział w Toruniu
 
6. Stowarzyszenie Geodetów Polskich 
oddział w Toruniu

  7. Technikum Elektroniczne im. 25-lecia LWP
  8. Technikum Mechaniczno-Elektryczne

...weteranka z lat 1965-1968, wielokrotnie przyszywana i odpruwana, gdyż do tej szkoły bez przyszytej do ubrania tarczy i czapki właściwego wzoru ... nie wpuszczano !! Później po przeniesieniu kierunku Radio-telewizyjnego do Technikum Elektronicznego było już o wiele lżej. Źródło: 2 Brygada Łączności z Wałcza
 
9. Archiwum Aleksandra Bac

10. Archiwum Arletta Popławska

11. Archiwum Damian Glombin

12. Archiwum Donata Matecka

13. Archiwum Edward Szparaga

14. Archiwum Jurek Pytt

15. Archiwum Wanda Leszczyńska
 

czwartek, 15 sierpnia 2013

Opuszczona cegielnia w Fordonie

  15 sierpnia 2013 r. Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków "BUNKIER" zorganizowało wyprawę do cegielni w Fordonie. Przykro było patrzeć na dewastowane dzień po dniu pozostałości po wielkim przedsiębiorstwie (zobacz film: Bydgoszcz (1956) - Zakłady Ceramiki Budowlanej w Fordonie), w którym dziś rządzą, do spółki ze złomiarzami, jaskółki. Za to miłą niespodzianką dla grupy zwiedzających było pojawienie się na miejscu zbiórki Giseli Medzeg, dziennikarki, córki Arno Medzega, najbogatszego mieszkańca przedwojennego Fordonu, ostatniego niemieckiego właściciela opisywanej cegielni, ale także nazisty, członka zbrodniczego Selbstschutzu i Waffen SS. Brombergerka (w dzieciństwie mieszkała przy ul. Piotrowskiego), przewodnicząca Niemiecko - Polskiego Stowarzyszenia w Mannheim, odcięła się zdecydowanie od ojcowskich fascynacji nazistowską ideologią. Podczas spotkania na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego wyjaśniała: "Prawda boli, nawet bardzo, że jest prawie nie do zniesienia. Mimo to jest warunkiem do rozliczenia się z przeszłością. Chroniczne milczenie sprawia, że grunt pod nogami chwieje się, kłamstwo zatruwa podstępnie życie i stosunki ludzi". Relacja ze spotkania w artykule Krzysztofa Derdowskiego: "Wspaniała i straszna rodzina Medzeg" - artykuł na bydgoszcz24.pl








piątek, 9 sierpnia 2013

Zbigniew Raszewski (1925-1992)


7 sierpnia 1992 roku w Warszawie zmarł Zbigniew Raszewski - polski historyk teatru, pisarz. Autor książki w formie hasłowego kompendium "Pamiętnik gapia. Bydgoszcz, jaką pamiętam z lat 1930-1945".
Urodził się w 1925 r. w Poznaniu. Dzieciństwo i młodość spędził w Bydgoszczy. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Poznańskim. W latach 1949 - 1959 był asystentem prof. Szweykowskiego. Usunięty z Uniwersytetu w latach stalinowskich. Od 1952 r. do końca życia pracował w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Przez 40 lat redagował "Pamiętnik Teatralny". Był profesorem na Wydziale Wiedzy o Teatrze Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Był autorem licznych prac poświęconych historii i teorii teatru. Do najważniejszych należą: "Staroświecczyzna i postęp czasu", "Bogusławski", "Krótka historia teatru polskiego", "Teatr w świecie widowisk". Już po śmierci autora ukazał się jeden tom jego dzienników pt. "Raptularz 1968"

Więcej o Zbigniewie Raszewskim na portalu culture.pl