sobota, 14 grudnia 2013

Juventur

 Dzisiaj w godzinach przedpołudniowych Bydgoszcz została pozbawiona jednego z ostatnich neonów. Neon "JUVENTUR" ostatecznie opuścił przestrzeń miejską.


Młodzieżowe biuro turystyczne JUVENTUR powstało w 1957 roku. Jak sama nazwa mówi, specjalizowało się w obsłudze ruchu turystycznego młodzieży i co najważniejsze, na co mamy dowody w postaci wspomnień klientów, wywiązywało się ze swojego zadania doskonale. 

W relacji bydgoskich globtroterów zachowały się podróże, głównie do krajów bloku socjalistycznego, np. do Moskwy, Petersburga (wtedy Leningradu), do Uzbekistanu, na Syberię, nad Bajkał, do Gruzji i inne, ale zdarzały się też imprezy stacjonarne, np. spotkanie młodych esperantystów pod hasłem "Turystyka paszportem pokoju" (28 sierpnia 1967 roku). Wracając do wojaży. Warunki były skromne, ale nie siermiężne, jak mogłoby się wydawać. Młodzi spali w domach studenckich i jedli po studencku, czyli smacznie.  Wycieczki "Juventuru" miały jeszcze jeden walor: oszczędzały kieszenie młodych Polaków. Następny atut? Kontakty z rówieśnikami zza wschodniej granicy. Spotkania zapoznawcze nazywano: "Wieczorami Przyjaźni Międzynarodowej". Przyjaźń tę niewątpliwie cementowały także atrakcyjne transakcje handlowe. Polacy wyjeżdżali, np. z jeansami marki Odra  i innymi tekstyliami, a wracali ozłoceni i z zapasem samowarów dla całej rodziny i z sprzętem gospodarstwa domowego. Rewizyty też się zdarzały. Gości ze Wschodu zapraszało się na zabawę, np. do Zodiaka przy Marcinkowskiego

To miejsce dzisiaj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz