sobota, 21 grudnia 2013

Elektrownia na Jachcicach

Budowa elektrowni rozpoczęła się w kwietniu 1928 roku. W lipcu odwiedził Bydgoszcz Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki, co świadczyło o jego zainteresowaniu rozwojem naszego miasta. Dzięki sprawnym działaniom i mobilizacji fachowców budowę zakończono po osiemnastu miesiącach. Budynek jest przykładem bydgoskiego modernizmu.


21 grudnia 1929 roku, w obecności Ministra Robót Publicznych Jędrzeja Moraczewskiego, ksiądz  Stepczyński dokonał poświęcenia budynków i turbin. 

W elektrowni zainstalowane zostały:
• 3 kotły parowe na miał węglowy firmy Babcock Zieleniewski każdy o wydajności 12 t/h i ciśnieniu 24 bar,
• 2 turbozespoły dwukadłubowe z generatorami trójfazowymi o napięciu 6 kV - jeden firmy Skoda o mocy 3 MW i drugi o mocy 3,5 MW złożony z turbiny Pierwszej Brneńskiej Fabryki Maszyn i generatora firmy Oerlikon.


Nowa elektrownia weszła w skład Zarządu Miejskiego (Magistratu) i została nazwana „Miejskie Elektrownie i Tramwaje". Pierwszym dyrektorem był inż. Jan Tymowski (zginął w Powstaniu Warszawskim), a sprawami technicznymi zajmował się wicedyrektor inż. Ireneusz Pieczonka.


Ciekawostka:
Pierwsi energetycy z Elektrowni Jachcice opowiadali, że część kamieni użytych do jej budowy pochodzi ze średniowiecznych murów obronnych miasta. Kamienie te podczas zaboru niemieckiego z premedytacją wykorzystano do budowy pomnika Bismarcka, który bydgoszczanie zburzyli w maju 1928 roku i stąd trafiły na Jachcice.

3 komentarze:

  1. Ksiądz poświęcił. Dzisiaj chyba już o praktyce święcenia różnych budowli się nie pamięta.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z tego co zaobserwowałem to wiele już elektrowni dawno skończyło swoją działalność i nie wiadomo czy nadal istnieją. Mimo wszystko firma https://poprostuenergia.pl/ jest w stanie nadal zapewnić nam bardzo dobrą ofertę na jeden z najtańszych prądów w całym kraju.

    OdpowiedzUsuń