niedziela, 29 września 2013

Bydgoska pompa w Trzemesznie

28 września nasze Stowarzyszenie Bydgoskie Kamienice uczestniczyło w wyprawie na Pałuki i Ziemię Gnieźnieńską. Wycieczkę pod nazwą "Babie lato 2013" zorganizowało Bydgoskie Towarzystwo Heraldyczno - Genealogiczne.* Program wypadu był (jak zawsze pod przewodnictwem szefa BTHG, pana Pawła Gąsiorowskiego) niezwykle atrakcyjny, w dodatku na trasie odkryliśmy przedmiot, którego widok zelektryzowałby każdego zapalonego miłośnika Bydgoszczy! W Trzemesznie na cmentarzu parafialnym, ludziom opiekującym się grobami służy stara pompa wodna z warsztatu bydgoskiego przedsiębiorcy Henricha Lunda, który, jak udało się nam ustalić na podstawie prasowej reklamy, działał przy ulicy Livonusstr 6 (dzisiejsza ulica Sobieskiego - patrz mapka poniżej) Przypomnijmy, że nie jest to nasza pierwsza przygoda z przepięknymi bydgoskimi pompami.  23 maja 2013 roku opublikowaliśmy post pod tytułem Śladami bydgoskiego kupca Franciszka. Perełką wśród zamieszczonych fotografii była zabytkowa, podwórkowa pompa przy ul. Nakielskiej 60. Po naszej publikacji pompa w tajemniczych okolicznościach zniknęła. Poinformował nas o tym zaniepokojony Czytelnik naszego portalu, który obawiał się, że ukradli ją złomiarze. Po krótkim śledztwie okazało się, że urządzenie przejęli pracownicy Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy. Ciekawe czy taki sam los czeka nasze znalezisko z Trzemeszna? Zapraszamy do podziwiania pompy!
 Reklama przedsiębiorstwa Heinricha Lunda z 1900 r.
źródło: Kujawsko - Pomorska Biblioteka Cyfrowa

 
 Livonius Strasse (ul. Sobieskiego)


---------------------------------------------------------------------------------------------
*Bydgoskie Towarzystwo Heraldyczno - Genealogiczne działa w naszym mieście od 20 lat. Upowszechniania badania z dziedziny heraldyki i genealogii jako nauk pomocniczych historii. Troszczy się o rozwój sztuki heraldycznej, biografistyki, zrzesza badaczy z zakresu wymienionych dziedzin i miłośników tych badań.

2 października 2013 roku (środa, g. 17) BTHG zaprasza do Miejskiego Centrum Kultury na spotkanie pod tytułem: "Kształtowanie się nazwisk  i ich ewolucje (na wybranych przykładach)".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz