piątek, 15 października 2010

Diabeł Wenecki wspomina Bydgoszcz

ul. Mostowa

Serię wspaniałych zdjęć z Bydgoszczą w tle przesłał internauta, który  nazywa siebie Diabłem Weneckim.  Pierwsze zdjęcie z ulicy Mostowej. Archiwalny smaczek tej fotografii to nieistniejące już kwietniki. Ciekawe co się stało z kucykiem ? W klombach wkomponowane były miejsca do siedzenia. Dzisiaj ludzie przenieśli się pod parasolki.

Basen przy ulicy Nakielskiej. Rok 1970.Basen przy ul. Nakielskiej. Jakimś cudem popadł w ruinę w latach dziewięćdziesiątych i jakimś cudem stał się domem publicznym. Takie słuchy chodziły po mieście. Na ile to prawdą jest, któż to wie? Dziwna przygoda spotkała także basen przy ulicy Kossaka. Aquapark to raczej nie był, ale za to pamięta się o brodzikach, frytkach i maksymalnej głębokości w basenie głównym - 160 cm.

Quiz


Na koniec quiz. Jaka to część Osiedla Błonie ?

12 komentarzy:

 1. Witam,

  Odnośnie quizu; Zdjęcie zostało wykonane z około 6-9 piętra, północnej ściany wieżowca Szubińska 22.
  Na pierwszy plan wdziera się z lewej strony blok Gustawa Morcinka 2, drugi plan na środku to wieżowiec Gałczyńskiego 13 i dalej w lewo 14tka i 15tka. Lewa strona zdjęcia do blok Gałczyńskiego 10 i budynek komisariatu policji Bydgoszcz Błonie. Drzewa za nim to Cmentarz Parafialny św. Trójcy przy ulicy Lotników 1.
  Zdjęcie to przedstawia niemalże serce dzielnicy Błonie, popołudniu, przełom lat 60/70 lub wczesne 70-te.

  OdpowiedzUsuń
 2. Strzał w "10". Zdjęcie pochodzi z 1987 roku.

  OdpowiedzUsuń
 3. A jak nazywały się wówczas dzisiejsze ulice Broniewskiego, Gałczyńskiego i Morcinka?

  OdpowiedzUsuń
 4. A to dobre pytanie. Czekamy na odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 5. "Komin" bardzo trafnie, ale minimalne sprostowanie: ciut pogubiłeś numeracje.Na wprost wieżowiec to Gałczyńskiego 17,a ten kolejny w lewa stronę nr 19. Blok IV piętrowy pomiędzy nimi to Gałczyńskiego 14.Po PRAWEJ stronie IV p to Gałcz.10,a w oddali za nim pawilon ówczesnego Pralchemu i III Komisariat Milicji.
  Nazwy ulic Broniewskiego,Gałczyńskiego,Morcinka nigdy nie były zmieniane.Takie nazwy funkcjonują od początku budowy osiedla Błonie czyli wczesnych lat 60 tych.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kucyk wygląda jak kaszanka:)))

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. Na tym samym kucu miałem robione zdjęcie w Grudziądzu :) To był gdzieś rok 1987-88.
  Pewnie ten kucyk podróżował nieźle po naszym regionie i pewnie wielu z moich rówieśników ma go w swoim albumie, hehe.

  OdpowiedzUsuń
 9. Też mam zdjęcie na takim kucyku na Mostowej. Najlepsze jest to, że facet robił zdjęcia i brał z góry pieniędzy, po czym wywołaną fotografię przysyłał pocztą do domu klienta - w dzisiejszych czasach niemożliwe ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Rzeczywiście basen przy ul. Nakielskiej zamienił się w Dom Publiczny, który spłonął ok. 8 lat temu. Ruiny zrównano z ziemią jakieś 3 lata temu. Zjeżdżalnia i dziura po basenie były jeszcze rok temu, a teraz nie mam pojęcia.

  OdpowiedzUsuń
 11. ja mam pytanie jak dojechac na ruiny tego basnu przy nakielskiej 56 nie? ale na jakim wysiasc i jak isc?

  OdpowiedzUsuń
 12. Po prawej stronie wieżowca (tutaj zasłania blok na Morcinka)budka z lodami, najlepsze na osiedlu, włoskie kręcone. Pamiętam rytuał niedzielny, po mszy szło się właśnie tam na lody. Kolejka była długa, ale warto było stać. A propos panoramy, mieszkałem do 88 w tym wieżowcu na Szubińskiej 22, ale widok miałem na lotnisko. Migi huczały tak, że szyby się trzęsły, ale wtedy byłem tym zachwycony. Rodzice opowiadali, że cudowny był widok z balkonu na 9.piętrze na Szwederowo wiosną, gdy kwitły tam drzewa owocowe. To było, zanim tam powstało blokowisko :(

  OdpowiedzUsuń