czwartek, 14 października 2010

Plac Wolności, ul. Gdańska w 1977 roku


Zdjęcie perełka. Wykonane i przesłane do nas przez Pana Leonarda. Przedstawia charakterystyczne miejsce miasta. To kamienica  przy Pl. Wolności 1. Eklektyczna z elementami barokowymi. Zaprojektował ją w 1889 roku bydgoski  architekt Józef Święcicki. Na przełomie lat 60/70 XX wieku na szczycie budynku umieszczono neon reklamowy PZU. Niestety, nie wiemy kiedy został zdemontowany. Wiele takich neonów Bydgoszcz pozbyła się całkiem niedawno. Ostatnio zlikwidowano neon na rogu ulic Gdańskiej, Pomorskiej i Dworcowej. Była to reklama "Urody". Tuż po nim na śmietnik wyrzucono świetlną reklamę sklepu z  lampami. Znajdowała się na dachu domu u zbiegu ulic Dworcowej i Królowej Jadwigi.

Na pierwszym planie zdjęcia po prawej widać fragment saturatora. Nie można zapomnieć o smaku oranżady, która była podawana w grubościennych szklankach (tzw. gruźliczankach). Były one płukane lekko wodą po każdym spożyciu napoju.

1 komentarz:

  1. W głębi, po prawej stronie jest taki biały kiosk. W nim, chyba w tamtym czasie zatrzymanym na zdjęciu, moja mama sprzedawała lody i rurki z kremem. Mój tata wystawał po tym okienkiem, jak jeszcze nie byli małżeństwem.

    OdpowiedzUsuń