poniedziałek, 28 sierpnia 2017

Szóstak z bydgoskiej mennicy

  Monety sześciogroszowe wśród innych krotności grosza wprowadził już Zygmunt Stary w wyniku reformy z 1528 r. Bili ją potem jego syn i Stefan Batory. Jednak dopiero wskutek procesów inflacyjnych nominał ten zyskał popularność za pierwszego i ostatniego Wazy, która utrzymała się - i to na jeszcze większą skalę - właśnie za Jana III Sobieskiego.

 AWERS: Jan III z Bożej Łaski Król Polski Wielki Książę Litwy Rusi Prus
REWERS: Grosz srebrny poszóstny Królestwa Polskiego - VI - 1683
 
  Na awersie widnieje wizerunek króla zwrócony w prawo z wieńcem laurowym na głowie (pospolitym typem są również szóstaki z wizerunkiem ukoronowanym). Na rewersie ukoronowana tarcza trójpolowa: herb Korony i Litwy, pośrodku nieco niżej herb Sobieskich. Jeszcze niżej herb Leliwa podskarbiego wielkiego koronnego Jana Andrzeja Morsztyna. Nominał "VI" nad tarczą. Na nielicznych i przez to znacznie bardziej pożądanych, szóstakach Sobieskiego między Orłem i Pogonią widnieje litera "C" lub "K" (oznaczenie mennicy krakowskiej) bądź "B" (znak mennicy bydgoskiej).

   Moneta graficznie nie przedstawia się zbyt pięknie, co jest cechą raczej wszelkich typów monet z panowania Jana III, może poza talarami. Ogólnie można wyczuć patrząc na te numizmaty, że gospodarka emitującego je państwa nie była w dobrej kondycji. Moneta ma średnicę 25 mm, wagę katalogową 3,36 g i wybita jest w kiepskim srebrze próby 6-łutowej (0,375). Prezentowana pochodzi z mennicy w Bydgoszczy.

Emisje szóstaków tego typu trwały nieprzerwanie od 1677 do 1684 roku, później nastąpiły jeszcze bardzo niewielkie w 1686 i 1687 roku.

3 komentarze:

 1. Cieszy promocja numizmatyki, jeszcze do tego związana z naszym miastem ale po co powtarzać wiadomości błędne i niepełne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Proszę wskazać błędy i poprawić. Będziemy wdzięczni :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Litera "B" pomiędzy tarczami z Orłem i Pogonią oznaczająca mennicę Bydgoszcz jest interpretacją autora wpisu i nie ma związku z prawdą. Literę "B" również przypisuje się mennicy krakowskiej. Ostatnia emisja szóśtaków ma datę 1685 i pochodzi z Krakowa, więc zakres dat powinien obejmować również 1685, a nie kończyć się na 1684. Bardzo niewielkie emisje z 1686 i 1687 roku z herbem Leliwa uważa się za fałszerstwa z epoki. Nie dotyczy to tylko niewielkiej emisji szóśtaków z mennicy bydgoskiej z datą 1686 i herbem Jelita.

   Usuń