wtorek, 1 kwietnia 2014

Widok na Wyżyny

 "W połowie 1977 roku dostałem klucze do własnego mieszkania na osiedlu Wyżyny B-IV. Taki oto widok  z okna zobaczyłem 27 marca 1979 roku." - wspomina pan Henryk Kałużny. Nasz Czytelnik podkreśla, że  na osiedlu nie było jeszcze żadnego sklepu (o przedszkolu czy szkole w ogóle nie było mowy). Po zakupy chodził do SAM'u na Modrakową albo na Grzymały Siedleckiego.

 Archiwum Henryka Kałużnego

Oto dalsza część opowieści pana Henryka: "Zdjęcie wykonanałem z bloku przy ul. Przyjaznej 7 (wówczas Przyjaźni Polsko-Radzieckiej) w którym mieszkałem od 1977 roku przez ponad 25 lat. Od prawej widać szczyt bloku na ul. Boya-Żeleńskiego oraz bloki na Wyżynach B-I już po drugiej stronie Al. Wojska Polskiego, następnie duży blaszany pawilon, w którym dzisiaj mieści się sklep spożywczy, a za min bloki przy obecnej ul. Węgierskiej. Nad pawilonem po jego prawej stronie widać fragment budynku Szpitala XXX-lecia obecnie Uniwersyteckiego nr 2, im. Biziela. Na miejscu widocznych hałd ziemi zbudowano później piętrowy pawilon m.in. z placówką PKO i sklepami, a obok ludzie urządzili sobie na początku l. 90-tych targowisko. Wszystko to znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kładki dla pieszych zbudowanej nad Al. Wojska Polskiego.

5 komentarzy:

 1. Miałem wtedy 2 lata ale pamiętam ten widok oraz, gdy AL.JPII płynął strumień i stały domki. Mieszkaliśmy w 7-ce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zamieszkałam na Wyżynasz /A.G.Siedleckiego 25/ w połowie 1972 roku.B-IV...pewnie były w planie ;) Bawiłam się na tych "terenach" w podchody.Cudowne lata.Dziękuję Wam za ich odświeżenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. O tak! 22 lata na Wyżynach B-IV od 1978r. Piękne dzieciństwo i wspomnienia

  OdpowiedzUsuń
 4. Haha! Bawiłem się jako 4 latek na tym placu, był ogrodzony siatką jak budowali blaszaki a tuż za płotem były baraki z desek a w środku niezabezpieczone niczym worki z klamkami do okien i zamkami patentowymi. Pamiętam też pierwsze wypożyczalnie VHS np Video Hit w niskim blaszaku gdzie był też bar Frykas. No i Pewex na parterze piętrowego blaszaka.

  OdpowiedzUsuń