sobota, 18 lutego 2012

Macdonaldyzacja Bydgoszczy

W Bydgoszczy pierwsza restauracja McDonald's została otwarta w 1995 roku w eklektycznej i neobarokowej kamienicy przy Placu Wolności 1. Następną była restauracja przy ulicy Świętej Trójcy. Wszystkim wtedy ten światowy potentat w serwowaniu szybkiej żywności kojarzył się z zachodem, modą, jakimś stopniem zamożności i jak się później okazało z otyłością i jej strasznymi skutkami.

Przedsmakiem tego typu punktów gastronomicznych był Mr Quick pod arkadami przy ulicy Jagiellońskiej, w kamienicy "Savoyu". Wtedy to był szał. Wielka lada z miłymi i uśmiechniętymi buziami obsługi, a ugóry zawieszone menu. Do wyboru duży Mr Quick, średni, w zestawie. Oczywiście Coca-Cola i frytki. Wykafelkowane na czerwono stoliczki i telewizory podwieszane pod sufitem. Chodziło się tam by odgonić głód po całonocnych imprezach. Odkąd nastał McDonald's zaginął Mr Quick.
 
Zdjęcie przedstawia miejsce w którym znajduję się dzisiaj McDonald's przy ulicy Św. Trójcy. Ulicą Marszałka Ferdynanda Focha przemyka autobus "ogórek" - Jelcz 272 MEX 
. Rok wykonania zdjęcia 1977.

5 komentarzy:

 1. z prawej strony obok ogórka autobusu miejskiego MPK w widniejacym budynku dawnej ul.Gen Świerczewskiego 1 dzisiejszej Swientej Trójcy znajdowala sie Hala produkcyjna obreczy Felg do koł rowerowych Filia Bydgoskich Zakladów Rowerowych BZR PREDOM-ROMET

  OdpowiedzUsuń
 2. Obi: Mieszkałem w tym domu (św. Trójcy 28 - dawne świerczewskiego) od 1979 r., czyli od urodzenia... drugi balkon od góry:)

  OdpowiedzUsuń
 3. a ja do 4 roku życia mieszkałam po sąsiedzku - w żółtym, długim budynku przy Armii Czerwonej 25. A potem, jako uczennica podstawówki nr 47, biegałam na długiej przerwie po hamburgera do budki z fast foodem, która do dziś jest "na tyłach" mcsyfalda, koło zus-u.
  Zaś co do Mr Quicka - tam za licealnych czasów łaziło się na blały! Ehh, były czasy....

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy ktos zna przepis hamburgerow z MC Quick? Moje smaki z dziecinstwa byly pyszneeee mniam!

  OdpowiedzUsuń