TMMB

czwartek, 28 października 2010

ul. Gdańska


Zdjęcie wykonane w 1977 roku. Przedstawia ulicę Gdańską. Po lewej stronie wyłania się logo przystanku tramwajowego. Charakterystyczna litera "T". Oczywiście trzeba wspomnieć o kultowych tramwajach. W środku z drewnianymi siedzeniami. Z tyłu wagonu bawiliśmy się wajchą w motorniczego. Fajnie było :) Za tramwajem stoi fiat 127. Z prawej strony witryny sklepowe Cepelii. Do dzisiaj można tam dostać czarownicę z Gór Świętokrzyskich i inne ludowe wyroby. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów własnych.

środa, 27 października 2010

Początek ul. Dworcowej w 1977 roku.


Chyba najbardziej znane skrzyżowanie bydgoskich ulic: Gdańskiej, Dworcowej i Pomorskiej. Tworzy przytulny plac z dominującymi trzema budynkami: Hotelem Pod Orłem, byłym Centrum Handlowym "Jedynak" oraz kamienicą mającą dwie baszty. Siedziba Galerii '85. W tle zdjęcia znajduje się ceglany dom wyburzony w 2009 roku. Na jego miejscu budowany jest nowy. Obok, w połowie lat dziewięćdziesiątych było wejście do najnowocześniejszej dyskoteki o nazwie "Histerya". Pierwszy tego typu obiekt kulturalny w Bydgoszczy. Konkurencją  dla niej w tym segmencie było "Bravo" przy Dworcu PKP. Na prawej ścianie ulicy Dworcowej nieistniejące już neony  reklamowe. Zdjęcie wykonano w 1977 roku i pochodzi ze zbioru prywatnego.

niedziela, 24 października 2010

Dom Handlowy "Rywal" w Boże Narodzenie 1980


"Rywal" kojarzy się z wieszakami pełnymi ubrań, dużymi kratowanymi kasetonami na suficie i pewnego rodzaju luksusem. Ekspedientki niemrawe, rodem z komedii filmowej o PRL. Obok "Jedynak'a" jeden z najlepiej zaopatrzonych.  W czas Bożego Narodzenia Gwiazdor był idolem młodzieży i chętnie pozował do zdjęć. Fotografia nadesłana przez Kasię, która jest po prawej stronie. W wózeczku, młodsza siostra Magda. Czy ktoś ma zdjęcia z "Rywala" ?

czwartek, 21 października 2010

Diabeł Wenecki wspomina Bydgoszcz cz.II


Kolejne zdjęcie. W tle bloki na osiedlu Błonie. Saneczkarze zatrzymali się na rogu ulic Ks. Józefa Schultza i Kasprzaka. Zdjęcie wykonano w 1972 roku.   


Ulica Władysława Broniewskiego. Po prawej stronie niewidoczny na zdjęciu kompleks, w którym oprócz BSS "Społem" znajduje się restauracja "Michał i Baśka". Prawdopodobnie wkrótce ulegnie likwidacji. Po lewej stronie dzisiaj znajduje się osiedlowe targowisko.


Osiedle Leśne, ulica Józefa Sułkowskiego. W tle wieżowiec hotelu POW'u. Architektoniczny zgrzyt w przestrzeni tego miejsca. Cóż, był, jest i będzie.


Na placu Wolności w latach 60 i 70, a może i dłużej, modne było robienie zdjęć dzieciom z zabawkami. Wspaniała fotografia... Dzieciństwo jest stanem, który tak szybko umyka. W pamięci  przetrwają tylko jego fragmenty. Może fotografie pomogą poskładać je w całość ?

piątek, 15 października 2010

Diabeł Wenecki wspomina Bydgoszcz

ul. Mostowa

Serię wspaniałych zdjęć z Bydgoszczą w tle przesłał internauta, który  nazywa siebie Diabłem Weneckim.  Pierwsze zdjęcie z ulicy Mostowej. Archiwalny smaczek tej fotografii to nieistniejące już kwietniki. Ciekawe co się stało z kucykiem ? W klombach wkomponowane były miejsca do siedzenia. Dzisiaj ludzie przenieśli się pod parasolki.

Basen przy ulicy Nakielskiej. Rok 1970.



Basen przy ul. Nakielskiej. Jakimś cudem popadł w ruinę w latach dziewięćdziesiątych i jakimś cudem stał się domem publicznym. Takie słuchy chodziły po mieście. Na ile to prawdą jest, któż to wie? Dziwna przygoda spotkała także basen przy ulicy Kossaka. Aquapark to raczej nie był, ale za to pamięta się o brodzikach, frytkach i maksymalnej głębokości w basenie głównym - 160 cm.

Quiz


Na koniec quiz. Jaka to część Osiedla Błonie ?

czwartek, 14 października 2010

Plac Wolności, ul. Gdańska w 1977 roku


Zdjęcie perełka. Wykonane i przesłane do nas przez Pana Leonarda. Przedstawia charakterystyczne miejsce miasta. To kamienica  przy Pl. Wolności 1. Eklektyczna z elementami barokowymi. Zaprojektował ją w 1889 roku bydgoski  architekt Józef Święcicki. Na przełomie lat 60/70 XX wieku na szczycie budynku umieszczono neon reklamowy PZU. Niestety, nie wiemy kiedy został zdemontowany. Wiele takich neonów Bydgoszcz pozbyła się całkiem niedawno. Ostatnio zlikwidowano neon na rogu ulic Gdańskiej, Pomorskiej i Dworcowej. Była to reklama "Urody". Tuż po nim na śmietnik wyrzucono świetlną reklamę sklepu z  lampami. Znajdowała się na dachu domu u zbiegu ulic Dworcowej i Królowej Jadwigi.

Na pierwszym planie zdjęcia po prawej widać fragment saturatora. Nie można zapomnieć o smaku oranżady, która była podawana w grubościennych szklankach (tzw. gruźliczankach). Były one płukane lekko wodą po każdym spożyciu napoju.

sobota, 9 października 2010

Hotel "Pod Orłem" - róg ulic Gdańskiej Dworcowej i Pomorskiej



Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Pana Leonarda z Bydgoszczy. Zostało wykonane w 1977 roku. Przedstawia jedną z najpiękniejszych kamienic w tym mieście. Witryny sklepowe zostały przebudowane w czasach PRL. W latach dziewięćdziesiątych podczas renowacji obiektu przybrały pierwotny, zaokrąglony kształt.   

Ogród Botaniczny - "Botanik"


Spacer w Botaniku. Od lewej stoją: Ciocia Lucyna i jej syn Bartek, jej młodsza siostra Alina - moja mama oraz w wózku ja. Serdecznie pozdrawiam. Michał. Rok 1981.

Park Ludowy im. Wincentego Witosa


Chciałbym przedstawić zdjęcie na którym znajdują się od lewej: moja mama Alina, mój kuzyn Bartek, ja i moja matka chrzestna Lucyna. W tle widać "muszlę koncertową" w Parku Witosa. Zdjęcie zrobiono w 1984 roku. Pozdrawiam moją rodzinę. Michał.

piątek, 1 października 2010

ul. Mostowa


Zdjęcie nadesłał Ryszard z Bydgoszczy. W tle ówczesna ul. Armii Czerwonej, dzisiaj ul. Marszałka Focha. Rok wykonania zdjęcia ok. 1961.

Róg ul. Długiej i ul. Jana Kazimierza




Mój Tata Czesław, lata sześćdziesiąte. Róg ul. Długiej i ul. Jana Kazimierza. Nadesłał Ryszard z Bydgoszczy.