środa, 22 grudnia 2010

Życie ulicy

Mamy kolejne zdjęcia od miłośniczki Bydgoszczy, która rozumie i popiera ideę naszego projektu. Człowiek musi i chce wspominać. Dobrze, gdy te wspomnienia utrwala, a jeszcze przyjemniej robi się na duszy, gdy ktoś pamięta o  Bydgoszczy. Ponownie dzięki uprzejmości Pani Magdaleny  Antoszczak przedstawiamy jej rodzinne zdjęcia z miejskimi zakątkami w tle. Bardzo dziękujemy.


Powyższe zdjęcie pochodzi ze zbiorów wujka Pani Magdaleny Antoszczak Henryka Sikorskiego, który pisze tak: 
- Przesyłam fotografie z Bydgoszczy z ul. Bocianowo nr. 15 (dawniej) później zmieniono na 49.Fotografia z 1920 r.  Na pierwszym piętrze z lewej strony w trzecim oknie wygląda mój ojciec. W tym czasie ja miałem cztery miesiące.Na parterze jest salon fryzjerski, którego właścicielem był Fryckowski. Napis jeszcze w transkrypcji niemieckiej. Następny budynek w którym była restauracja  wlaściciel Zielsdorf. Przylegał do ulicy Sowińskiego.Tam mieszkaliśmy do roku 1938.Stare dzieje. Tam spędziłem młodość.


Moja babcia Anna z dziećmi (moją mamą Bożeną i wujkiem Romanem).
Plac Wolności w 1952 roku.


Pochód 1 maja. Pracownicy Zachemu - produkującego miny.
Rok 1948 lub 1949. Nowy Rynek.

piątek, 17 grudnia 2010

Sprzedają piwo na dworcu !


Stacja kolejowa Bydgoszcz - Fordon. Jest rok 1968. Pan Alfons Zieliński sprzedaje piwo z kiosku, który stał przy zabudowaniach dworca. Trudno teraz o taki widok. Spożycie piwa zeszło do podziemnych pubów w mieście. O ile pamiętam podobne kioski znajdowały na rogu ulic Szubińskiej i Pięknej, a także na rogu Grunwaldzkiej i Koronowskiej. Źródło: zbiory prywatne

Przydatne linki:
Lokalizacja Dworca PKP Bydgoszcz - Fordon w maps.google.pl
Dworzec w bazie kolej.one.pl